Zábeh akvária za 14 dní. /Jarden Sk/

Zábeh akvária podľa Jarden Sk.

Ahoj, budem písať o zabiehaní akvária s inertným dnom /neovplyvňuje parametre vody/ štrkom. Podstatou Jardenovho zábehu akvária, je eliminácia odpadu v akváriu na minimum, hnojenie už v samotnom začiatku cca na druhý deň od napustenia vody resp. dodanie živín, ktoré vo vstupnej vode nie sú v nadbytku, silné prúdenie a časté čistenie filtra. Takže…

1 deň.
Premytie nového 2-4mm štrku vodou, osadenie novej dekorácie napr. koreňov, osadenie dna rastlinami, v našom prípade použité Hemianthus callitrichoides Cuba, Hemianthus umbrosum ‘Monte Carlo’ a Anubias barteri var. nana ‘Mini’ na koreňoch, bez CO2, objem akva KIT Cubic set cca 19l a svetlo 13W Mini PL light žiarovka pre nanoakva+denné svetlo reg. žalúziami, svietim od začiatku 7,5 hod. a závesný filtrík FM-60 (60l/h) naplno. Filter je používaný, avšak pred spustením bol očistený a asi mesiac vyradený z prevádzky a suchý/nedezinfikovaný/- filtračné médiá nové/aktívne uhlie, molitan a vata/. Po napustení pridanie velmi malého množstva tekutých živých baktérií/prípravok do jazierok-obsahuje živé, väčšinou anaeróbne mikroorganizmy / iba raz, bez ďalšieho pridávania. Bez ohrievača-teplota v miestnosti cca 23 st. Krycie sklo je použité na miníčku.

2 deň.
Hnojenie: komplexné aj s dusičnanmi a fosforečnanmi s pridávaním každý druhý deň na úroveň cca 5-10mg/l NO3 vo vode.3-5ml/20l peroxid vodíka 3perc.- ráno alebo večer.

3. deň.
Čistenie filtra – všetkých mini médii, dôležité je zloženie! Preplach aktívneho uhlia/na spodku/ v sil.pančuche, vyčistenie vaty/stred/, vyčistenie molitančeku/vrch/-vata nemôže byť posledná, lebo ju odnesie prúd. Uhlie slúži nielen na adsorbciu ale aj baktériám.
3-5ml peroxid vodíka 3perc..Výhodou závesných filtríkov je, že sa výborne čistia aj za chodu, iba dáte dolu vrchnák, do misky vyberiete všetky média a po poriadnom preplachu ich vrátite naspäť a tak môžete bez problému čistiť velmi často-čo je dôležité…

4. deň
Hnojenie a 3-5ml peroxid vodíka 3perc.

5. deň
Čistenie filtríka a 3-5ml peroxid vodíka 3perc.

6. deň.
3-5ml peroxid vodíka.

7. deň
Výmena 3/4 vody a príp. zrovnanie Ph pridávanej vody octom, prihnojenie na uvedenú hodnotu s komplexným hnojivom, otretie skiel s bakteriálnym !!! povlakom, na bielej servítke po otretí skiel je jemne nazelenalá špina. V akváriu však žiadne riasy nie sú viditeľné a voda úplne číra avšak hnedá od koreňov.
Hodnoty vody: NH4/NH3 0mg/l,NO2 0mg/l, NO3 5-10mg/l-testované kvapkovými testami API./sú overené/ Pridanie 3-5ml peroxid vodíka 3percentný.

Druhý týždeň:
Postup som v ďalšom týždni opakoval a teda čistenie filtra, hnojenie až po výmenu vody na konci týždňa, hodnoty vody na konci 2 týždňa sú:

NH4/NH3 0mg/l, NO2 0mg/l,NO3 5-10mg/l rastliny v poriadku a akvárium bez viditeľných rias. Tento týždeň je bez peroxidu, ale kto chce môže pridávať aj naďalej.

Tretí týždeň:
Na 15 deň-vypustenie rýb po výmene vody Pávie oká 2 samci. Pridanie 5ml/20l peroxid vodíka 3perc.po výmene vody. Opakovanie úkonov spred týždňa. Okružákov/slimáky/ som tam nedával, ale po prvých 2 týždňoch som tam 2 našiel asi sa preniesli hadicou či náradím z iného akva. Peroxid je už obmedzený na pridávanie len po výmene vody-pred večerom. Kto chce, môže pokračovať ďalej s pridávaním peroxidu denne. Dôležité je to hlavne v prípadoch ak robíte poriadnu údržbu s odkalením a vyčistením stien akva a filtrov-popísal som to v Jardenovej filrácii- prečo.

Štvrtý týždeň – 22 deň:
Tu už býva akvárium zvyčajne zabehnuté aj v iných prípadoch a hodnoty NO2 na nule. Tie moje sú rovnaké spred týždňa takže NO2 0mg/l, NH4/NH3 0mg/l, NO3 5mg/l. Ryby prežili a pridal som ďalších 2 samcov Pávie oko. Akvárium je bez viditeľných rias a vymenil som 3/4 vody s prihnojením stále aj NO3 a PO4 a vyčistením filtríka. Akvárium je kocka a prúdenie na max., pridávanie peroxidu už len po výmene vody a čistení akva pridávam na noc vždy jednu dávku H2O2 a neskôr už nie.

Takže toto je zábeh akvária za 14 dní podľa Jarden Sk. Ako vidíte hnojil som hneď na druhý deň a svietil tak, ako budem aj po zábehu-takže naplno 7,5h. Teraz nastáva čas pre nastavenie údržby akvária. Pred nastavením zarybnenia a údržby nesmú byť v akváriu žiadne viditeľné riasy a rastliny musia byť v dobrej kondícii, rovnako svetlo už na maxime a nemeniť ho po zarybnení, ak to tak nie je, akvárium nie je v rovnováhe, musíte počkať s rybami a vyriešiť to!!! Plánujem s dcérou 5-6 kusov asi 3cm rýb /v dospelosti/ a modré krevetky tak 5-10 kusov. Použil som zatiaľ 2 samcov Pávie oko, než ďalšie ryby dorazia budem každý týždeň po výmene vody pridávať ďalšie dva kusy až kým sa nezačne tvoriť riasa alebo dosiahnem zvolený počet rýb-potom bude zarybnené akva a bude nutné robiť výmenu každý týždeň ako doteraz a teda 1/2 až 3/4 vody za týždeň s čistením filtríka každý tretí deň. Ak sa vám akva nezariasi, netreba pridávať ryby ďalej, radšej si nechajte rezervu než podrastú, alebo môžete robiť výmenu vody s väčším časovým odstupom a teda viac ako týždeň ak sa však zariasi akva skôr, tak ryby ubrať-inak budú starosti s riasami…Nezabúdajte na úpravu hnojenia, prídávaním rýb pridávate vlastne NO3 a PO4 vo vode a samozrejme odpad-treba v hnojive tieto prvky ubrať!!! S NO3 vo vode na cca 5mg/l, pokračujete ďalej aj podľa tejto hodnoty je možné nastaviť pridávanie rýb, ale nešiel by som na viac ako 10-15mg/l. Pre mňa je 5mg/l ideálny stav a PO4 0,7-1mg/l.

Pridávanie peroxidu je na zvýšenie oxického prostredia pri bakteriálnom raste a náraste biofilmov. Práve nedostatok O2 v akváriu pri zábehu súvisí podľa mňa so vznikom hnedej riasy, pribrzdia sa aeróbne baktérie a anaeróbne, ktoré v anaeróbnych podmienkach pri respirácii /dýchaní/ NO3 tvoria NO2 ako konečný produkt – rastú, no a NO2 s hnedou riasou tým pádom tiež. Čistenie filtríka je na odstraňovanie nečistôt / tzn. aplikácia Jardenovej filtrácie už v zábehu akvária – dekompozícia  a teda tvorba biofilmu nabieha pomerne skoro-niekoľko dní cca do týždňa – povlak na skle som spomenul vyššie pri čistení na konci týždňa/ a aktívne uhlie na elimináciu org. znečistenia na minimum.

Neviem či sa niekomu podarilo zabehnúť akvárium rýchlejšie, ale toto je dôkaz a overený postup, že sa to dá dosiahnuť za 14 dní bez rias a možno aj skôr, pretože som pri mojom zábehu NO2 nenameral ani po týždni a ani po dvoch. Je to výzva pre vás ostatných…Overujte, skúšajte..!

Týmto pokusom som zároveň dokázal, ako veľmi je dôležité pri zábehu mať čo najmenej odpadu, ak ho máte veľa už v zárodku, musíte ho výmenami vody dostať na minimum a to platí hlavne pre výživné substráty. Pri veľa odpade vo vode, sa riasam a hlavne hnedej a zeleným nevyhnete-ja som ich v akva pri zábehu nemal /myslím tým okom viditeľné riasy/, dokonca ani korene neoslizli. Odpad je nielen zdrojom rias, ale blokuje rastliny a činnosť baktérií, znižuje množstvo kyslíka v nádrži a tým spomaľuje zábeh, umožňuje premnoženie nálevníkov a ďalších mikroorganizmov, napr. aj takých, ktoré sa živia biofilmom a výrazne ho redukujú a opäť spomaľujú zábeh a čistotu akva. Pridávanie akéhokoľvek zdroja odpadu do akva pri zábehu, považujem za hlúposť a kontraproduktívne riešenie ohrozujúce urýchlenie zábehu akvária. Uvedomte si prosím, že každým založením akvária a dokonca aj bez rastlín, sa do akvária dostanú skôr či neskôr mikroorganizmy, ktoré sami môžu byť zdrojom odpadu, nehovoriac o odpade z dekorácie aj keby ste to všetko vysterilizovali, vždy tam niečo bude-odpad je aj mŕtva rozložiteľná biohmota, prachové častice zo vzduchu a mnoho ďalších drobností, ktoré ani nevnímame no baktériám úplne stačia na ich činnosť, hlavne v počiatku, kým sa rozbiehajú a množia.

Hnojenie je rovnako dôležité ak vám niektoré prvky vo vstupnej vode chýbajú a substrát ich neobsahuje, hlavne draslík,fosfor aj mikroprvky sú dôležité / ale s tými veľmi opatrne-pozri si článok o BBA !!!/ a aj dusičnany aspoň na 3-5mg/l vo vode majú zmysel nielen pre rastliny ale aj baktérie, no a fosfor pomáha rastu biofilmu a jeho nedostatok alebo veľký nadbytok práve rast biofilmov spomaľuje. Takže s hnojením opatrne, ale hnojiť !-nie je to žiadny problém ako vyplýva aj z môjho zábehového pokusu.Parametre mojej vstupnej vody sú: voda tvrdá, Ca 70mg/l, Mg 20mg/l,Ph 7,5,NO3 5mg/l, PO4 0 mg/l, K 2mg/l

20.9.2021 Jarden Sk

Použitá a doporučená literatúra:

Diana L.Walstad Ekológia rastlinného akvária, Denitrifikácia-Respirácia dusičnanov str.93

https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=170097

Jarden Sk
administrator

Podobné články

12 Komentáre

  • Maq
    Maq , 24. januára 2022 @ 14:45

    “v anaeróbnych podmienkach pri respirácii /dýchaní/ NO3 tvoria NO2 ako konečný produkt reakcie” … toto je chyba. Konečným produktem denitrifikace je N2, tedy plynný dusík.
    Domnívám se, že celý Tvůj záběh je omyl. Co je záběh? To je čekání na usídlení a namnožení nitrifikačních bakterií. Ukončení záběhu bys tedy mohl prokázat pouze tak, že bys patnáctý den přidal dejme tomu 2 mg/l NH4+ a následující den nenaměřil žádné amonium ani dusitany. Takový test jsi neprovedl.
    Ty jsi po celý záběh přidával H2O2 s úmyslem zvýšit obsah kyslíku. Mám dosti bohaté zkušenosti s peroxidem vodíku a podle mě velmi účinně zabíjí bakterie. To však není jediný efekt!
    H2O2 jako zdroj reaktivního kyslíku nějak reaguje s amoniakem. Píši “nějak”, protože i vědecké práce se o tom vyjadřují s nejistotou. Vznikají všelijaké nestabilní sloučeniny, a na konci snad plynný dusík, oxidy dusíku a dusičnany. Je pravděpodobné – netvrdím to s jistotou, protože ani experti netvrdí – že peroxid nenechá amoniak na pokoji a vznikne něco jiného, než amoniak/amonium. To podle mne vysvětluje, proč máš tak krásně “zaběhnuto” – bez nitrifikačních bakterií.
    =
    Já osobně bych s peroxidem vodíku nikdy akvárium nezabíhal, protože ten určitě hubí bakterie a já chci při záběhu pravý opak – aby se (nejen nitrifikační) bakterie usídlily a hezky namnožily. Nicméně, třeba na tom peroxidu něco bude a bude mě zajímat, co všechno objevíš. Především bys ale měl udělat ten ověřovací pokus, to znamená: ve vodě, ve které už peroxid NENÍ, prokázat přeměnu amonia/ku na dusičnany.
    Já jsem záběhové pokusy dělal velmi pečlivě, a můj záběh trval sedm týdnů. Několikrát opakováno, různé podmínky apod. Nevím, proč se mi to nikdy nepodařilo rychleji a nevím, jak by to bylo možné. Všude píšou čtyři týdny… mně se to nikdy tak rychle nepodařilo.
    Držím palce v dalším bádání.
    Maq

  • Jarden Sk
    Jarden Sk , 26. januára 2022 @ 7:13

    Tu sa nezhodneme, Walstad vo svojej knihe to píše a mám to odtiaľ, že existuje množstvo kmeňov anaeróbnych baktérii čo respirujú dusičnany a nie sú to denitrifikačné je to dole na strane 93 v jej “učebnici”.
    S tým pokusom sa tiež mýliš, ja som po dvoch týždňoch pridával postupne každý týždeň ryby a tak zvyšoval nepriamo amoniak v akváriu a bez problému s riasou. Skončil som pri 4 kusoch samcov živorodky Pávie oko a pár krevetiek-viac systém nezvládal aby sa udržal bez rias a je to tak dodnes iba sa dcéra menej stará o údržbu a hnojenie, tak to sem tam musím robiť ja a tak som ich nedávno prelovil a nechal v inom akváriu.
    To s tým peroxidom a amoniakom si ma prekvapil, to je zaujímavé…
    A k tomu môjmu pokusu dodám, že ako som pridal ryby na 4 kusy a myslím že už po dvoch som peroxid nepoužil max len po výmene vody na konci týždňa a neskôr už vôbec, takže overenie s amoniakom prebehlo a ryby žili ďalej a rovnako hodnoty NO2 a NH3/NH4 zostali na nule. Peroxid som už dodnes v tomto akváriu odvtedy nepoužil.

  • Maq
    Maq , 26. januára 2022 @ 14:08

    Popravdě, nemám moc rád knížku D. Walstad. Prameny používá selektivně, aby podpořily to, co chce dokázat. Přistihl jsem ji i při tom, že citovala větu z jednoho pramene jako důkaz A, a přitom pramen jako celek končil závěrem, že A neplatí. Tak třeba teď jsem listoval tou částí, kde “klasifikuje” rostliny podle toho, zda dávají přednost amoniu nebo dusičnanům. Ano, ony existují ty prameny, které cituje, a podle nich to tak vypadá. Jenže kromě toho existuje ještě mnoho dalších pramenů, a ty říkají něco jiného. Zkusím to shrnout: Je pravda, že anabolický příjem amonia je energeticky výhodnější. Preference amonia je tedy akceptovatelný princip. Je k tomu ale třeba dodat, že podstatný vliv mají i další faktory, zejména pH a zastoupení jednotlivých kationtů a aniontů. A tento vliv je rovněž energetický! Takže, pokud kdysi nějací badatelé udělali jakýsi výčet rostlin takových a makových, tak to je dnes už překonané, protože se ví, že tyhle rostliny se v závislosti na dalších parametrech mohou chovat i právě naopak.

    Proč jsem Walstad listoval? Protože jsem hledal tu zmínku o denitrifikaci. Neúspěšně – já mám pouze anglický originál. Nicméně, mám pocit, že si vzpomínám, že denitrifikace je jedna z těch věcí, které Walstad prostě nechápe. Respirace dusičnanů je Z DEFINICE denitrifikace, protože při ní dochází k odstranění dusičnanů jejich redukcí na NO2-. Tytéž heterotrofní bakterie zpravidla nemají důvod v respiraci nepokračovat, takže respirují dusitany a oxidy dusíku až na N2. To je pak KOMPLETNÍ denitrifikace. Ale není možné prostě respirovat (tzn. redukovat) dusičnany a neprovozovat přitom denitrifikaci – to je jinými slovy totéž. Pokud Diana tvrdí něco jiného, tak to fakt nechápe.
    =
    Zpátky k podstatě Tvého pokusu. Ty tvrdíš, že za 14 dní máš zaběhnuto. Čili – usazenou sadu nitrifikačních bakterií. Neměj mi to za zlé, ale já stále nejsem přesvědčen. Věřím spíš tomu, že po 14 dnech už byly Tvoje rostliny “zaběhnuté”, takže stačily (přednostně) spotřebovat všechno amonium. Důvody mojí nedůvěry jsou dva:
    (1) Jak jsem psal, já jsem to zkoušel snad dvacetkrát (bez rostlin), a za čtrnáct dní se mi tak nanejvýš objevily první dusitany, kdepak dusičnany! Rozuměj, já připouštím, že je možné rozběhnout nitrifikaci rychleji. Jen nevím jak a Tvůj text mě nepřesvědčil, že jsi na to přišel.
    (2) Ty přisuzuješ nějaký význam peroxidu. Proti řasám. Budiž, proti řasám je peroxid dobrý. Ale já myslím, že rozvoji bakterií peroxid nepomůže, naopak je zpomalí! Jak by tedy mohl “pomoct” náběhu nitrifikace?
    =
    Při založení akvária dochází k bouřlivému a nerovnoměrnému rozvoji mikroflóry. To se později srovná, ale zřejmě to pomáhá založení řas, které pak už zůstanou a otravují. Mně se zdá možné, že ten “Tvůj” peroxid do toho může, za příznivých okolností a při správném dávkování, nějak příznivě zasáhnout. Zejména že se neuchytí ty řasy. Tohle pokládám za zajímavou oblast k prozkoumání. Ale opakuji – nevěřím, že máš za dva týdny zavedenou nitrifikaci.

    • Jarden Sk
      Jarden Sk , 26. januára 2022 @ 15:33

      Budeš si to musieť vyskúšať podľa môjho postupu, ale baktérie čo som použil v úvode asi nebudeš mať k dispozícii, ale v zložení sú uvedené viac anaeróbne živé /podľa výrobcu zmes baktérií/. Ja netvrdím, že mi peroxid zabehol akva rýchlejšie, ale skôr výmena 3/4 vody za týždeň a pravidelné čistenie filtra. Moja teória zábehu vychádza z minima odpadu pri zabiehaní=rýchlejšie zabehnutie. Myslím si, že tvoj zábehový pokus zlyháva práve na veľa odpade na začiatku a jeho neodstraňovaní-používaš umelý zdroj odpadu miesto rýb. Ja tvrdím, že odpad sa spontánne vytvára už pri napustení nádrže a osadení rastlinami a dekoráciou …V tom je rozdiel medzi nami-musíš si to vyskúšať po mojom. Peroxid je len pre viac kyslíku vo vode, no jeho aj ďalší účinok neviem dokázať, to sa môžeme len domnievať.

  • Jarden Sk
    Jarden Sk , 26. januára 2022 @ 15:12

    Nerozumiem prečo by to nebolo možné. Nejde o jeden kmeň baktérií. Ak jeden druh baktérii respiruje NO3 na NO2, tak iný zase NO3 rozkladá až na N2. Ona len tvrdí, že baktérií ktoré respirujú NO3 a končia pri NO2 je oveľa viac /80percent./ ako tých čo dokončia celý rozklad až na N2 . Aspoň tak to chápem. Budeš jej musieť napísať a vydiskutovať si to s ňou. Ale ak si spomenieš na tvoj pokus s cukrom, tak ak si ho pridával moc do akva, tak stúpali v ňom práve NO2-takže by to naznačovalo práve to čo ona píše.

  • Maq
    Maq , 30. januára 2022 @ 11:33

    “Moja teória zábehu vychádza z minima odpadu pri zabiehaní=rýchlejšie zabehnutie.”
    Jenže já jsem svoje záběhové pokusy interpretoval tak, že náběh nitrifikace nezávisí na množství odpadu. Prostě se čeká, až se nitrifikační bakterie objeví. Jakmile se objevily, namnožily se a zvládly moje vyšší dávky amonia/ku hravě za pár dní.
    Pokud by byly dávky amonia/ku nižší, zvládly by to třeba o den dva rychleji, ale to čekání NEŽ se objeví by se nezkrátilo.
    Takhle jsem výsledkům mých pokusů rozumněl já.
    Docela rád bych replikoval Tvůj postup. Bylo by to užitečné pro oba; nezávislá replikace pokusu je základem jeho věrohodnosti. Ale bohužel, já mám teď rozjeté něco jiného – plné kapacity. Snad někdy později.

  • Jarden Sk
    Jarden Sk , 30. januára 2022 @ 17:27

    To je práve tá otázka citujem ťa:” Jenže já jsem svoje záběhové pokusy interpretoval tak, že náběh nitrifikace nezávisí na množství odpadu. Prostě se čeká, až se nitrifikační bakterie objeví.”
    Ja si myslím, že nitrifikačné boli v tom bakteriálnom prípravku ale je aj druhá možnosť a síce. Čo je spúšťač, že sa objavia nitrifikačné baktérie okrem amoniaku? Odpad a dekompozícia sa spúšťa velmi rýchlo a najrýchlejšie sa asi rozložia práve cukry z rastlín, možno práve pre uhlík pre heterorotrófne dekompozičné baktérie a ich množenie, vtedy sa začne pravdepodobne objavovať aj amoniak, takže čo s ním ak je v akva, najskôr niečo spotrebujú rastliny a ide mi o to, aby sa nehromadil viac ako sú rastliny schopné spracovať inak môžu kvitnúť riasy a blokovať ďalšia činnosť baktérií a aj preto to čistenie. S tým amoniakom a peroxidom a ich vzájomného pôsobenia si mi nasadil chrobáka do hlavy. Tak či onak, prvé zarybnenie bolo na 15 deň a NO2 sa na konci toho týždňa neobjavilo, rovnako ako v ďalšom týždni po ďalšom pridaní rýb a krmení každý deň, takže nitrifikácia už musela fungovať. Pre nitrifikáciu stačí relatívne malé množstvo baktérii oproti heterotrófnym, takže ak neprodukuješ v akva veľa amoniaku /závislý na odpade/, tak ti aj malé množstvo bude fungovať a množiť sa-CO2 a živiny mali v akva dostatok-hnojil som od začiatku aj makro a CO2 vyrobili dekompozičné, takže prostredie mali myslím dobré nielen pre funkciu, ale aj množenie-rovnako kyslíku z peroxidu. S tým zabíjaním baktérii peroxidom to asi nebude také vážne-inak by tento pokus zlyhal na veľa odpade a množstve rias..

    • Jarden Sk
      Jarden Sk , 30. januára 2022 @ 18:47

      Ešte ma napadla jedna možnosť a asi sa jej chytíš, ale je to len veľmi teoreticky. Ak v akváriu produkuješ amoniak z minima odpadu a máš dosť rastlín, dôjde k jeho spotrebe rastlinami a dvojstupňový proces nitrifikácie až k NO3 nemusí fungovať /nie sú prítomné nitr. baktérie/ ak nemáš namnožené baktérie a NO3 pridávané do vody spracujú denitrifikačné baktérie a rastliny, tak sa veeeľmi teoreticky vyhneš nitrifikácii. Keď sa nitrifikačné namnožia, čo môže byť tým pádom neskoršie, začne sa spracovávať amoniak aj nitrifikačnými baktériami. Je to naozaj len teória, pretože pri kŕmení dvoch pávieočiek počas týždňa sa vytvorí už značné množstvo odpadu a činnosť rastlín po dvoch týždňoch by musela byť intenzívna , nehovoriac pri štyroch kusoch v 18l.
      Ak by peroxid pôsobil antibakteriálne, tak po jeho vysadení, by akvárium po rozložení peroxidu vo vode skolabovalo a ryby podochli a riasy nastúpili z nahromadeného nerozloženého org. odpadu a to sa nestalo.

  • Maq
    Maq , 2. februára 2022 @ 9:54

    Mám k tomu několik poznámek:

    (1) Došel jsem k názoru, že mnou použité násady nitrifikační bakterie neobsahovaly. A to ze sledování těch křivek výskytu “tří dusíků”. Dlouho nic, a NAJEDNOU šup – spousta dusitanů. Pak nějaký čas nic a opět šup – dusitany pryč a spousta dusičnanů. Vím, že se nitrifikační bakterie množí relativně pomalu. Moje měření NH3 a NO2 (spektrofotometrem) byla dostatečně přesná, aby zaznamenala i drobné změny – tedy činnost nedostatečně namnožených nitrifikačních bakterií. Jenže tak to neprobíhalo.

    (2) Několikrát na různých místech zmiňuješ NH3 jako spouštěč řas. Ono se to hodně uvádí – mezi akvaristy. Můžu Tě ujistit, že odborná literatura (a o kalamitách řas a sinic je jí spousta) o ničem takovém neví. A já jsem svého času dělal jakési primitivní pokusy, a taky jsem souvislost s NH3 nezaznamenal. Já se amonia nebojím a běžně jím hnojím (při pH < 7).

    UFF, zbytek mi to smazalo. Napíšu to znovu, až se z toho vzpamatuju…

  • Maq
    Maq , 2. februára 2022 @ 10:49

    … Řasy samozřejmě někdy mám, ale souvislost s amoniem jsem nikdy nezaznamenal.
    Onehdy jsem se díval na video, kde p. Mithofer z Profiplants varoval před hloubkovým odkalováním. Že se přitom ze dna uvolní amonium (což je pravda) a následuje rozmach řas (s tím taky souhlasím). Ale podle mě to není z amonia, nýbrž z masy organického bordelu, která se dostane do vodního sloupce.

    (3) Peroxid je baktericid, Jardene, o tom nelze pochybovat. Přesto jeho prospěšnost při záběhu nepokládám za vyloučenou.
    Hypotéza je následující: Peroxid se nedostane všude, nýbrž jen tam, kam ho zanese PROUDÍCÍ voda. Do substrátu pronikají rozpuštěné látky pouze difuzí, tedy mnohem pomaleji – a do té doby peroxid takříkajíc vystřílí všechnu munici.
    Zatímco bakterie se rády schovávají v substrátu, řasy tam nemají co dělat, ty jsou vázané na světlo.
    Takže peroxid hlava nehlava ničí veškerou organickou hmotu ve vodním sloupci, ve filtru, na sklech akvária a na dalších otevřených površích, ale v substrátu bakterie přežijí docela dobře. Za určité koncentrace!
    A to je bohužel dost potíž. Tu koncentraci nelze stanovit jednou provždy, protože závisí na množství živé i neživé organické hmoty v osvětlené části akvária.
    Takže možná! Možná, ve správných dávkách, peroxid udělá dobrou službu. Ale pouze při záběhu, resp. než se vysadí rostliny, protože rostliny peroxid vážně poškozuje.

    • Jarden Sk
      Jarden Sk , 2. februára 2022 @ 19:30

      Možná je samozrejme aj tvoja hypotéza, pretože to čo o peroxide tvrdíš, tiež nie je možné brať ako fakt. Stále nechceš pripustiť myšlienku, že baktérie sú okrem vody aj na všetkých povrchoch v biofilmoch ako aj v dne a mám dojem, že práve tie biofilmy prehliadaš, keď spomínaš len dno. Ak si prečítaš článok o biofilmoch je tam uvedené, že baktérie sú v nich chránené pred vonkajším prostredím vody prostredníctvom EPM , takže slabá koncentrácia peroxidu im pravdepodobne neškodí, okrem toho nitrifikačné sú hlbšie v biofilme a živiny ako aj CO2,O2 preniká k nim difúziou a takto fungujú aj iné baktérie a aj anaeróbne.
      K amoniaku poviem asi toľko, že som riasy zatiaľ nespúšťal pridávaním amoniaku, ale viem že vyšší obsah amoniaku/amónia je škodlivý pre všetky organizmy a spomaľuje a zabíja ich a tak môže ovplyvňovať výskyt rias. Tvoje tvrdenie je možné overiť pridávaním málo amoniaku do akva práve pri zábehu, kedy nitrifikácia ešte nefunguje a odpadu je málo a teda pravdepodobnosť vyššieho org. znečistenia ako zdroj rias môžeš v takom prípade skôr vylúčiť . Ak si pri pokuse dával amoniak priamo do akva a viac, tak rovnako môže pôsobiť toxicky okrem baktérii a rastlín aj na riasy a tak zariasenie sa nemusí konať. Váš pokus s nitrifikáciou naznačuje, že ak je dobrá nitrifikácia tak by nemal vyšší obsah amoniaku byť problém v akváriu, no ak nastane kyslíkový deficit a nitrifikácia je ohrozená tak…Neskúšal som to.

  • Maq
    Maq , 5. februára 2022 @ 0:38

    O biofilmech se moc nezmiňuji, protože se to rozumí samo sebou. Když napíši “bakterie”, je v tom i “biofilm”; dokonce i volně žijící bakterie se shlukují do vloček obalených biofilmem.
    Že by nitrifikační bakterie žily nějak “hluboko” v biofilmu je pravděpodobně jeden z nesmyslů… koho? Diany Walstad? Na tu to vypadá.
    Biofilm není nějaká aktivní membrána, která rozhoduje, do propustí a co ne. Chrání bakterie před prouděním a před mikro-predátory, jakými jsou protisté. Ale je-li ve vodě jed, biofilm ho nezastaví a pronikne difuzí až k bakteriím.
    Nevím jak Ti mám vysvětlit, že peroxid (stejně jako např. chlor) je silné oxidační činidlo a že všechny organické látky jsou redukované. Proto s nimi peroxid reaguje, oxiduje je, a tím je ničí. Biofilmy jsou tvořené sacharidy, což jsou také organické látky a peroxid je také ničí. To není nějaký můj názor, to je chemická vlastnost silných oxidačních činidel, docela triviální FAKT. Množství škody, které peroxid na živé hmotě napáchá, závisí pouze na množství peroxidu a množství organické hmoty. Kapka peroxidu slonovi neudělá nic, čeho by si vůbec všiml, akorát mu dezinfikuje ten kousek pokožky, na který dopadne – protože tam zabije veškeré bakterie, houby a červíky, i nejvyšší vrtvy buněk té pokožky.
    Vždyť jsi mi sám poslal k přečtení článek, který je mj. o tom, že peroxidem se dají rozložit i obtížně rozložitelné organické látky, v daném případě umělá sladidla. Kdepak nějaký biofilm! Ten je tak snadno rozložitelný, že ho žerou i plži.

Pridaj komentár