Zábeh akvária podľa Jarden Sk.
Ahoj, budem písať o zabiehaní akvária s inertným dnom /neovplyvňuje parametre vody/ štrkom. Podstatou Jardenovho zábehu akvária, je eliminácia odpadu v akváriu na minimum, hnojenie už v samotnom začiatku cca na druhý deň od napustenia vody resp. dodanie živín, ktoré vo vstupnej vode nie sú v nadbytku, silné prúdenie a časté čistenie filtra. Takže…
1 deň.
Premytie nového 2-4mm štrku vodou, osadenie novej dekorácie napr. koreňov, osadenie dna rastlinami, v našom prípade použité Hemianthus callitrichoides Cuba, Hemianthus umbrosum ‘Monte Carlo’ a Anubias barteri var. nana ‘Mini’ na koreňoch, bez CO2, objem akva KIT Cubic set cca 19l a svetlo 13W Mini PL light žiarovka pre nanoakva+denné svetlo reg. žalúziami, svietim od začiatku 7,5 hod. a závesný filtrík FM-60 (60l/h) naplno. Filter je používaný, avšak pred spustením bol očistený a asi mesiac vyradený z prevádzky a suchý/nedezinfikovaný/- filtračné médiá nové/aktívne uhlie, molitan a vata/. Po napustení pridanie velmi malého množstva tekutých živých baktérií/prípravok do jazierok-obsahuje živé, väčšinou anaeróbne mikroorganizmy / iba raz, bez ďalšieho pridávania. Bez ohrievača-teplota v miestnosti cca 23 st. Krycie sklo je použité na miníčku.
2 deň.
Hnojenie: komplexné aj s dusičnanmi a fosforečnanmi s pridávaním každý druhý deň na úroveň cca 5-10mg/l NO3 vo vode.3-5ml/20l peroxid vodíka 3perc.- ráno alebo večer.
3. deň.
Čistenie filtra – všetkých mini médii, dôležité je zloženie! Preplach aktívneho uhlia/na spodku/ v sil.pančuche, vyčistenie vaty/stred/, vyčistenie molitančeku/vrch/-vata nemôže byť posledná, lebo ju odnesie prúd. Uhlie slúži nielen na adsorbciu ale aj baktériám.
3-5ml peroxid vodíka 3perc..Výhodou závesných filtríkov je, že sa výborne čistia aj za chodu, iba dáte dolu vrchnák, do misky vyberiete všetky média a po poriadnom preplachu ich vrátite naspäť a tak môžete bez problému čistiť velmi často-čo je dôležité…
4. deň
Hnojenie a 3-5ml peroxid vodíka 3perc.
5. deň
Čistenie filtríka a 3-5ml peroxid vodíka 3perc.
6. deň.
3-5ml peroxid vodíka.
7. deň
Výmena 3/4 vody a príp. zrovnanie Ph pridávanej vody octom, prihnojenie na uvedenú hodnotu s komplexným hnojivom, otretie skiel s bakteriálnym !!! povlakom, na bielej servítke po otretí skiel je jemne nazelenalá špina. V akváriu však žiadne riasy nie sú viditeľné a voda úplne číra avšak hnedá od koreňov.
Hodnoty vody: NH4/NH3 0mg/l,NO2 0mg/l, NO3 5-10mg/l-testované kvapkovými testami API./sú overené/ Pridanie 3-5ml peroxid vodíka 3percentný.
Druhý týždeň:
Postup som v ďalšom týždni opakoval a teda čistenie filtra, hnojenie až po výmenu vody na konci týždňa, hodnoty vody na konci 2 týždňa sú:
NH4/NH3 0mg/l, NO2 0mg/l,NO3 5-10mg/l rastliny v poriadku a akvárium bez viditeľných rias. Tento týždeň je bez peroxidu, ale kto chce môže pridávať aj naďalej.
Tretí týždeň:
Na 15 deň-vypustenie rýb po výmene vody Pávie oká 2 samci. Pridanie 5ml/20l peroxid vodíka 3perc.po výmene vody. Opakovanie úkonov spred týždňa. Okružákov/slimáky/ som tam nedával, ale po prvých 2 týždňoch som tam 2 našiel asi sa preniesli hadicou či náradím z iného akva. Peroxid je už obmedzený na pridávanie len po výmene vody-pred večerom. Kto chce, môže pokračovať ďalej s pridávaním peroxidu denne. Dôležité je to hlavne v prípadoch ak robíte poriadnu údržbu s odkalením a vyčistením stien akva a filtrov-popísal som to v Jardenovej filrácii- prečo.
Štvrtý týždeň – 22 deň:
Tu už býva akvárium zvyčajne zabehnuté aj v iných prípadoch a hodnoty NO2 na nule. Tie moje sú rovnaké spred týždňa takže NO2 0mg/l, NH4/NH3 0mg/l, NO3 5mg/l. Ryby prežili a pridal som ďalších 2 samcov Pávie oko. Akvárium je bez viditeľných rias a vymenil som 3/4 vody s prihnojením stále aj NO3 a PO4 a vyčistením filtríka. Akvárium je kocka a prúdenie na max., pridávanie peroxidu už len po výmene vody a čistení akva pridávam na noc vždy jednu dávku H2O2 a neskôr už nie.
Takže toto je zábeh akvária za 14 dní podľa Jarden Sk. Ako vidíte hnojil som hneď na druhý deň a svietil tak, ako budem aj po zábehu-takže naplno 7,5h. Teraz nastáva čas pre nastavenie údržby akvária. Pred nastavením zarybnenia a údržby nesmú byť v akváriu žiadne viditeľné riasy a rastliny musia byť v dobrej kondícii, rovnako svetlo už na maxime a nemeniť ho po zarybnení, ak to tak nie je, akvárium nie je v rovnováhe, musíte počkať s rybami a vyriešiť to!!! Plánujem s dcérou 5-6 kusov asi 3cm rýb /v dospelosti/ a modré krevetky tak 5-10 kusov. Použil som zatiaľ 2 samcov Pávie oko, než ďalšie ryby dorazia budem každý týždeň po výmene vody pridávať ďalšie dva kusy až kým sa nezačne tvoriť riasa alebo dosiahnem zvolený počet rýb-potom bude zarybnené akva a bude nutné robiť výmenu každý týždeň ako doteraz a teda 1/2 až 3/4 vody za týždeň s čistením filtríka každý tretí deň. Ak sa vám akva nezariasi, netreba pridávať ryby ďalej, radšej si nechajte rezervu než podrastú, alebo môžete robiť výmenu vody s väčším časovým odstupom a teda viac ako týždeň ak sa však zariasi akva skôr, tak ryby ubrať-inak budú starosti s riasami…Nezabúdajte na úpravu hnojenia, prídávaním rýb pridávate vlastne NO3 a PO4 vo vode a samozrejme odpad-treba v hnojive tieto prvky ubrať!!! S NO3 vo vode na cca 5mg/l, pokračujete ďalej aj podľa tejto hodnoty je možné nastaviť pridávanie rýb, ale nešiel by som na viac ako 10-15mg/l. Pre mňa je 5mg/l ideálny stav a PO4 0,7-1mg/l.
Pridávanie peroxidu je na zvýšenie oxického prostredia pri bakteriálnom raste a náraste biofilmov. Práve nedostatok O2 v akváriu pri zábehu súvisí podľa mňa so vznikom hnedej riasy, pribrzdia sa aeróbne baktérie a anaeróbne, ktoré v anaeróbnych podmienkach pri respirácii /dýchaní/ NO3 tvoria NO2 ako konečný produkt – rastú, no a NO2 s hnedou riasou tým pádom tiež. Čistenie filtríka je na odstraňovanie nečistôt / tzn. aplikácia Jardenovej filtrácie už v zábehu akvária – dekompozícia a teda tvorba biofilmu nabieha pomerne skoro-niekoľko dní cca do týždňa – povlak na skle som spomenul vyššie pri čistení na konci týždňa/ a aktívne uhlie na elimináciu org. znečistenia na minimum.
Neviem či sa niekomu podarilo zabehnúť akvárium rýchlejšie, ale toto je dôkaz a overený postup, že sa to dá dosiahnuť za 14 dní bez rias a možno aj skôr, pretože som pri mojom zábehu NO2 nenameral ani po týždni a ani po dvoch. Je to výzva pre vás ostatných…Overujte, skúšajte..!
Týmto pokusom som zároveň dokázal, ako veľmi je dôležité pri zábehu mať čo najmenej odpadu, ak ho máte veľa už v zárodku, musíte ho výmenami vody dostať na minimum a to platí hlavne pre výživné substráty. Pri veľa odpade vo vode, sa riasam a hlavne hnedej a zeleným nevyhnete-ja som ich v akva pri zábehu nemal /myslím tým okom viditeľné riasy/, dokonca ani korene neoslizli. Odpad je nielen zdrojom rias, ale blokuje rastliny a činnosť baktérií, znižuje množstvo kyslíka v nádrži a tým spomaľuje zábeh, umožňuje premnoženie nálevníkov a ďalších mikroorganizmov, napr. aj takých, ktoré sa živia biofilmom a výrazne ho redukujú a opäť spomaľujú zábeh a čistotu akva. Pridávanie akéhokoľvek zdroja odpadu do akva pri zábehu, považujem za hlúposť a kontraproduktívne riešenie ohrozujúce urýchlenie zábehu akvária. Uvedomte si prosím, že každým založením akvária a dokonca aj bez rastlín, sa do akvária dostanú skôr či neskôr mikroorganizmy, ktoré sami môžu byť zdrojom odpadu, nehovoriac o odpade z dekorácie aj keby ste to všetko vysterilizovali, vždy tam niečo bude-odpad je aj mŕtva rozložiteľná biohmota, prachové častice zo vzduchu a mnoho ďalších drobností, ktoré ani nevnímame no baktériám úplne stačia na ich činnosť, hlavne v počiatku, kým sa rozbiehajú a množia.
Hnojenie je rovnako dôležité ak vám niektoré prvky vo vstupnej vode chýbajú a substrát ich neobsahuje, hlavne draslík,fosfor aj mikroprvky sú dôležité / ale s tými veľmi opatrne-pozri si článok o BBA !!!/ a aj dusičnany aspoň na 3-5mg/l vo vode majú zmysel nielen pre rastliny ale aj baktérie, no a fosfor pomáha rastu biofilmu a jeho nedostatok alebo veľký nadbytok práve rast biofilmov spomaľuje. Takže s hnojením opatrne, ale hnojiť !-nie je to žiadny problém ako vyplýva aj z môjho zábehového pokusu.Parametre mojej vstupnej vody sú: voda tvrdá, Ca 70mg/l, Mg 20mg/l,Ph 7,5,NO3 5mg/l, PO4 0 mg/l, K 2mg/l
20.9.2021 Jarden Sk
Použitá a doporučená literatúra:
Diana L.Walstad Ekológia rastlinného akvária, Denitrifikácia-Respirácia dusičnanov str.93
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=170097
12 Komentáre