Ako na riasy

Ako na riasy…

Ahoj, uvedené návody sú moje vlastné skúsenosti, pozorovania a ak chcete riešiť riasy svojim spôsobom, tak si to odskúšajte na svojom akváriu a vypracujte vlastné postupy…Ak chcete uvedené návody použiť, tak by som doporučil ich presné dodržanie a nevkladať do toho vlastné “nápady” či zľahčovať uvedené-inak to je zbytočné aj ďalej čítať…
Najrýchlejší spôsob ako dostať akva do formy je osadiť ho poriadne veľa rastlinami a meniť vodu každé 2-3 dni či častejšie 50-75 percent a dodať potrebné živiny .Tento spôsob robí veľa aquascaperov aj vrcholových a teda to musí fungovať vo všetkých akváriách. Nezaťažená voda-nutné množstvo živín-minimum organického odpadu..Toto je návod pre väčšinu problémov v akva, lenže “mne sa nechceeeee a nemám toľko času”…vedel som a preto čítaj ďalej…

Uvedené návody riešia pravdepodobnú príčinu/Nikto nie je dokonalý a o všetkom na čo prídeme treba pochybovať…/ rozbehnutých rias v akváriu a treba si po uvedených opatreniach týždeň-dva počkať kým sa prestanú riasy ďalej množiť /logika hovorí, že ak sa po 1-2 týždňoch stav nemení-návod je zlý, alebo je chyba ešte niekde inde/. Ak chcete liať do akva čokoľvek proti riasam /ohrozujete tak život rýb, mikroorganizmov a stabilitu ekosystému akva /riešite tak len dôsledok a teda samotnú riasu, nie jej príčinu rozširovania a riasa sa bude zase tvoriť ďalej a vy kupovať a kupovať a kupovať zázračné vodičky-má teda použitie chémie na riasy význam? Pri high-tech akvascapingu sa bez nej asi neobídete, avšak pri spoločenskom akva sa to dá, príp. jej použitie obmedzíte na minimum.
Ak chcete vyhrať boj s riasami, treba v prvom rade upraviť podmienky v akváriu a trpezlivosť takže:

Teplota vody: cca 23 st.celzia – s vyššou som mal viac rias /pokiaľ nechcete chovať terčovce alebo ryby vyžadujúce vyššie teploty, vyhovuje väčšine akvarijných rýb/, aj pri vyššej teplote najmä v lete to ide aj bez rias, ale je to ťažšie udržať.

Znížiť množstvo org.odpadu na minimum: tzn. vyčistenie filtra/vata,molitany, média /pridanie akt. uhlia do filtra cca 50-100g/100l, odkalenie dna, menej a častejšie kŕmiť, odstrániť všetky staré a rozpadnuté časti rastlín a pridať rastliny/zdravé submerzné/- osadiť čo najviac plochy akvária, výmena 1/2 vody za týždeň príp. častejšie s prihnojením /správnym/ hnojivom. Pozri môj článok Organický odpad. V súvislosti s org. znečistením, prosím zamyslite sa nad absolútnou hlúposťou kupovať ryby, ktoré vám budú “pomáhať” s riasou a budú ju požierať, tieto blbiny čítam na fórach veľmi často. Rozmýšľajte, ak máte problém s org. odpadom, tak ho ešte brutálne zvýšite pridaním ďalších rýb alebo slimákov-to nemá žiadnu logiku !

Nastaviť hnojenie: Hnojiť málo a často, kúpiť testy na vodu NO3,PO4,K,Fe /Sera,JBL,Salifert, API…/hodnoty živín vo vode udržiavať na nižších hodnotách: optimum NO3 5-15mg/l,PO4 1-2mg/l,K 8-15 mg/l,Fe 0,1-0,2mg/l-uvedené hodnoty sú hlavne pre začiatočníkov, skúsenejší si idú samozrejme podľa svojich skúseností. Nezabudnite na Mg/horčík/ je vo väčšine komerčných hnojív a pri veľmi mäkkej vode aj na Kh /uhličitanovú tvrdosť vody/-opäť pre začiatočníkov udržiavať na hodnote min.2 a viac/test Kh/

Vždy si poriadne prečítajte zloženie hnojiva, aby obsahovalo všetky potrebné živiny, ak niektoré chýbajú, treba ich dodať podľa potreby iným hnojivom s ich obsahom!!! Nezabúdajte na živiny vo vstupnej vode, niekedy môže byť bohatá aj tá a prihnojovanie živinami navyše, nie je dobré, treba počkať až ich rastliny spotrebujú a prihnojiť ich neskôr hnojivom, alebo ďalšou výmenou vody. Ostatné živiny, ktoré vstupná voda neobsahuje treba dodať hneď po výmene vody podľa testu alebo stavu rastlín.

Upraviť Ph vody: pri veľmi nízkom Ph sa spomaľujú niektoré rozkladné procesy v akva. Udržujem Ph okolo 6,5-6,9 príp. viac /v noci stúpne, bez pridávania CO2-je to ok/, pri pridávaní CO2 by som sa vyvaroval pridávania viac ako na zelený dropchecker /prilož si kus bieleho plastu za dropchecker, budeš si istý, že je to zelená a nie žlto zelená či žltá/.Pri mäkkej vode s nízkou alkalitou bude ph určite nižšie aj okolo 6 či ešte menej a aj pri takto nízkych hodnotách biologické procesy fungujú, ale sú spomalené a teda  sa musíte vyvarovať veľkého organického znečistenia.

Kyslík: zavedenie vzduchovania na noc je prospešné, aj kvalitné prúdenie s čerením hladiny, dostatok kyslíku nie je len pre život rýb, ale aj organizmov v akváriu a na tie často mnohí zabúdajú, sú velmi dôležité pre činnosť celého systému akvária /použitie chémie obmedziť na minimum/ a nie sú to len nitrifikačné baktérie!… viď.užitočné odkazy -nájdeš na konci článku- vrelo doporučujem.
Píšem obmedzte chémiu, no musím poznamenať, že napr. peroxid vodíku tiež do tejto kategórie spadá, avšak jeho účinok v koncentrácii 30ml/100l 3-percentný je naozaj skvelý pri priamej aplikácii striekačkou na riasu ako napr. sinica v dne, samozrejme neprekročiť uvedené dávkovanie je na deň!, rovnako je výborný pomocník pri deficite kyslíku v akváriu a dusení rýb, jeho aplikácia do výtoku z filtra a účinok je veľmi rýchly, do 5 min. sú ryby v pohode a akvárium sa stabilizuje. Niektoré machy však môžu reagovať citlivo a rovnako Cerathofyllum demersum sa rozpadne ak to preženiete, tak aj tu menej je niekedy viac.

Filtrácia: Zamerajte sa aj na mechanickú ako len biologickú filtráciu/. Rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi filtrácie je veľký, pri mechanickej treba často /každý 3 deň až do týždňa/ čistiť média a tak sa odpad odstraňuje z vody preč /ak nečistíte, tak máte zase len  biologickú filtráciu/, na rozdiel od biologickej kde ostáva odpad ako súčasť systému akvária a prostredníctvom baktérii sa rozkladá, no tu si treba uvedomiť, že riasy využívajú v akváriu nielen nerozložený ale aj rozkladaný odpad, no a celkový rozklad odpadu prostredníctvom baktérií nejakú dobu trvá /baktérie nepracujú len vo filtri, ale aj na všetkých povrchoch systému akvária a čiastočne vo vode/ a ak máte veľa rýb, tak sa nestíha rozkladať skôr ako sa dodá nový odpad z rýb, rastlín či iný a hromadí sa -tak nastáva problém s hromadením odpadu a riasy nastupujú…V prípade substrátu, ktorý veľmi znižuje ph vody ako napr. Platinum soil je výkonná biologická však nutná/. Ideálne je mať aj dva filtre /väčšie akváriá/, ktoré sú ľahko rozoberateľné a často čistitelné s možnosťou použitia aj viacerých médii/molitan+filtr.vata + akt.uhlie alebo Purigen či iné na odstraňovanie org. znečistenia/ a kvalitné prúdenie v nádrži.

Čistite filter každý týždeň !!! Čím viac org.odpadu odstránite z akvária – tým menej ostane pre riasy. Čistením filtra odstránite aj rôzne zlúčeniny vytvorené z hnojív, ktoré pri nahromadení v akváriu /filtri/ môžu byť pri zmene podmienok v akva toxické !!!

Tí, ktorí hnojivá nepoužívajú, majú na tento spôsob údržby možno iný názor-nikoho nenútim…

Osvetlenie: V low-techu nemusíte veľa svietiť /sú akvária iba s denným svetlom/nie pod slnečným/ a ak chcete dlho napr.8-10 a viac hodín, tak by som urobil prestávku v svietení aspoň 4-5 hodín /ide o limitné CO2 v systéme low-tech/, no lepšie je podľa mňa svietiť trochu silnejšie a kratšie cca 6 hodín- nemalo by do akva svietiť slnko, 6 bude stačiť rastlinám určite. So 6 hodinovým svietením a intenzívnejším svetlom sa prevádzkujú aj high-tech akváriá.

Prachová riasa GDA:
Na túto riasu sa dnes už musím dívať z boku akva, pretože pohľadom z prednej časti na skle nevidno -je tam len slabý matný svetlozelený povlak.

Táto riasa je podľa mňa spôsobená org.odpadom vo vode, či unikajúcim odpadom z filtra, tam kde je dostatočné prúdenie a veľa org. odpadu, napr. aj rozpadajúcim /hnijúcim/ sa koreňom. Opatrenia sú rovnaké ako pri ruduche či vláknitej riase. Čistota vody v prúde.

Jeden môj dobrý kamarát akvarista predviedol na svojom akvaprofile ako má vyzerať filtr. vata z filtra po 2 týždňoch, bola skoro rovnako biela ako nová /nechceli sme tomu veriť/, ja mávam vatu hnedú po 2 týždňoch a tečie z nej “káva”/nemal však v akva korene, no akva bolo rastlinné -high-tech/.Takže nie je čistá voda ako čistá voda, táto riasa je výborným ukazovateľom org. znečistenia.

Pokus s 2-trojtýždňovým cyklom riasy ako sa niekde uvádza ako riešenie, mi absolútne nevyšiel a nepovažujem ho za riešenie. Výsledok bol taký, že trojtýždňový nános riasy zožrali slimáky a krevetky a zostal zase len povlak a bol som aj po očistení opäť na začiatku, riasa rástla ďalej. Ak to niekomu vyšlo, tak by som neprikladal dôležitosť nejakému životnému cyklu tejto riasy, ale zmenám podmienok v akva po pár týždňoch v súvislosti s napr. lepším rozkladom org. odpadu baktériami a kyslíkovými zmenami v akva, príp. s teplotou. Pri aplikácii iba malého množstva akt. uhlia do filtra môjho nanoakvária, na protiľahlej stene výtoku z filtra táto riasa zakrátko zmizla- úplne. Dlhé svietenie jej náramne vyhovuje-doporučujem ubrať na 6 hodín s 2-3 hodinovým svetelným maximom. Pridávať až po vyriešení problému s org. odpadom. Túto riasu som rozpracoval v samostatnom článku pozri GDA prachová riasa.

Fľakovitá GSA riasa:
Súvisí opäť s org. odpadom a nízkym fosforom. Akonáhle som dvihol PO4 vo vode na 0,8mg/l-prestala sa tvoriť.
Pri substrátoch ktoré nasávajú fosfor do seba ako Platinum soil táto hodnota neplatí, ale je dobré namerať aspoň niečo vo vode a vtedy je substrát nasýtený. Môže však mať spojitosť aj s nedostatkom alebo prebytkom iného limitného prvku v akváriu, napr. prehnojenie mikroprvkami /toxicita zvyšuje org. odpad/, ale robila sa mi aj pri zvýšenom org.odpade a fosfor som podľa testu mal 1,5mg/l, avšak len trochu nie moc takže …

Ruducha /BBA/:
Vyskytuje sa často na koreni aj s Cladophorou alebo aj s jelením parohom /Staghorn/.
Dôvod je prostý org. znečistenie nasiaknuté v dekorácii, korene a kamene, prípadne unikajúce znečistenie z filtra a potom sa môže vyskytnúť na výtoku rampy a jej blízkosti. Mnohí píšu ubrať prúd a zmizne/áno znečistenie z filtra tak nie je intenzívne strhávané do akva a je ruduchy naozaj menej /problém je však vyriešený len na polovicu.
Všetko čo nasiakne org. opdadom je pre ruduchu raj-stačí na to miesto trochu prisvietiť a krásne rastie, ak nie je osvetlené tak je výskyt minimálny preto je vhodné také miesta nechať zarásť hustejšími rastlinami a tie vytvoria tmu na napadnutom mieste a dokážu vysať /využiť / odpad pre svoj rast ak ho však nie je veľa /tzn. ak napr. nehnije koreň alebo nie je prerybnené/. Mach však nie je moc vhodné riešenie-ruducha ho dokáže prerásť /mach nasáva do seba veľa org.odpadu/, preto treba použiť iné vhodnejšie rastliny. Konečným riešením ruduchy je pravidelná výmeny časti vody za týždeň, obmedzenie org. odpadu, čistenie častí filtra 1xtýždeň /príp.Jardenova filtrácia/ a nasadenie akt. uhlia alebo inej alternatívy, ktorá zachytáva org. znečistenie, obmedziť kŕmenie alebo zarybnenie akvária. Pravidelné pridávanie živých rozkladných baktérií a vzduchovanie alebo trochu peroxidu.

Sinica /baktéria/:
Je to už vyše desať rokov, čo som mal sinicu v akva, tak nie sú moje spomienky tak živé, je to trápenie…
Riešil som to úplným zatemnením /deka cez akva/ na 3-5 dní s príp. opakovaním a vzduchovanie , to však platí pre low-tech, v high sa rozlúčte s niektorými rastlinami a kobercovkami, tam sa zatemniť asi nedá.
Fosfor udržujem v akva medzi 1-2 mg/l a sinica už roky nebola, takže dodržať pomer NO3 a PO4 cca 10:1 a aj pri vyššom NO3 netreba pridávať viac PO4 ako som uviedol, výmeny vody častejšie /sinica blokuje rastliny/, použitie peroxidu ako pri vláknitej a nasadiť baktérie/ najlepšie živé aktívne/ -použitie Seachem Pristine sa v niektorých nádržiach čo som riešil osvedčilo. Dôležité je zlepšiť činnosť baktérii, rastlín a viac kyslíku v akva. Sinicu oškrabať /býva nielen na rastlinách a dekorácii ale aj na skle či v substráte/ a odsať hadičkou-odkalovačom. Najviac napadnuté časti rastlín som odstrihal a vyhodil.

Sinice sú schopné produkovať kyslík, takže rozširovanie tejto cyanobaktérie, môže súvisieť s nedostatkom kyslíku v dne a akváriu vôbec, takto si systém akvária môže prirodzene pridávať kyslík tam kde potrebuje. Aj preto má použitie Peroxidu význam a samozrejme zníženie org. zaťaženia v systéme a zdravý rast rastlín či dostatočné prúdenie s tým súvisí.
BlueExit som nepoužil, ale niektorým zabral, treba však striktne dodržať návod.

Zelená vláknitá riasa:
spôsobuje ju prebytok svetla, či umelého alebo slnečného a súvisí aj s dlhodobejším nedostatkom dusičnanov/nie je to ale pravidlo/. V high-tech akváriách býva živín dostatok a výskyt vláknitej riasy je spôsobený nadbytkom org. odpadu-dôvodov môže byť veľa, napr. veľa CO2, nízke Ph a spomalenie nitrifikácie či iných bakteriálnych procesov, veľa rýb a málo rastlín, kyslíkový deficit atď., to všetko za asistencie silného osvetlenia. Opatrenia:

Určite to nespravíte za pár dní a bude trvať aj niekoľko týždňov.
1.Mechanické odstraňovanie starou zub. kefkou
2.Vyčistenie akvária tzn. odkalenie, vyčistenie filtra/vata,molitany/ ak sú staré media-postupne vymeniť alebo poriadne očistiť , či regenerovať v Save.
3.Obmedzenie svetla- avšak len toľko, aby rastlinám nechýbalo- týka sa to tých náročných-v opačnom prípade začnú stagnovať alebo rozpadať sa a zase nový org. odpad a to je zle. Ja som na to použil rašelinu do filtra, voda je síce jantárová, ale svetlo sa obmedzí a nemusel som znižovať intenzitu a do vody sa dostanú prospešné látky/len pre tých čo majú tvrdšiu vodu !/Rašelina znižuje tvrdosť a Ph vody!
4.Do filtra pridať aktívne uhlie-znižuje množstvo org. odpadu vo vode-aspoň dočasne, a. uhlie odoberá aj mikroprvky a iné príp. škodliviny a liečivá z vody! Používam 50-100g na 100l.
5.Častejšie výmeny vody, aj kľudne 1/2 aj 3/4 objemu 1 i 2x za týžden.
6.Hodnota NO3 vo vode by nemala klesnúť dlhšie na nulu /vrátane po výmene vody, treba prihnojiť na aspoň 5mg/l NO3/
7.Chémia: Peroxid vodíku /3-percentný kúpiš v lekárni/-dávkovanie 30ml/100l vody na deň aj príp. lokálne na riasu, avšak neprekročiť celkové denné dávkovanie. Peroxid je v uvedenom množstve možné dávkovať priamo na zasiahnuté miesto-ostatné som vždy čistil mechanicky a odsal. Neaplikovať v blízkostí rýb /môže poleptať žiabre, väčšinou som aplikoval inj. striekačkou do výtoku z filtra/.

Hnedá riasa:
Tvorí sa po založení a časom zmizne a málo svetla, vysoké kremičitany bla,bla,bla..
Budem hovoriť o rozsievkach, pretože hnedé môžu byť aj vláknité a sinica. S tými hnedými vláknitými som sa tiež už stretol…

Opäť starý dobrý org. odpad, už vás s tým asi prestávam baviť, ale som presvedčený, že práve org. odpad je zodpovedný za väčšinu rias v akva a amoniak ani tak nie, pretože v dobre fungujúcom systéme ho spotrebujú rastliny a nitr. baktérie-takže je nemerateľný a ak ho nameriate čo len povolené minimum je v nadbytku a treba sa mať na pozore. Mal som tieto riasy na rastlinách aj v dobre osvetlenom a roky zabehnutom akva a kremičitany by museli stúpnuť vo vstupnej vode alebo byť pridávané v krmive či hnojive aby rapídne stúpli, to je ale nepravdepodobné pri niekoľko ročnej prevádzke s rovnakým kŕmením a hnojením a pravidelnej výmene vody.
Takže zase sme pri org. odpade.

Často je sprevádzaná táto riasa s vyšším NO2 a teda problémovou nitrifikáciou alebo zvýšenou aktivitou anaeróbnych baktérii – to si treba pozrieť a naštudovať, ako tomu predísť.
Takže výmena časti vody aspoň 1/3 každý 2-3 deň, uhlie alebo alternatívu do filtra a vyvážiť hnojenie príp. doplniť rýchlo rastúce rastliny, slimáci /plži/ tiež pomôžu /to len pre tých čo túto háveď tolerujú v akva – inak sa ich je problém zbaviť a tiež poriadne kadia/. Dôležitý faktor je kyslík v akva na podporu rozkladu org. odpadu a nitrifikácie, takže vzduchovanie hlavne v noci príp. nočná dávka trochu peroxidu.
Upraviť Ph ak je príliš nízke.

Ešte posledná vec:
Ak nemáte v akva veľa org. odpadu, nie je absolútne žiadny problém mať fosfor /PO4/ aj na 2mg/l, fosfor je dôležitá makroživina a netreba sa ho báť. Riasy nerastú z veľa fosforu v akváriu, ale z veľa org.odpadu a potom aj veľa fosforu môže byť problém, ale to aj inej živiny, pretože veľa odpadu vám spomalí rast rastlín a činnosť baktérii /rast biofilmu/ a blokuje príjem živín, tie sa hromadia a riasy ich spotrebúvajú za rastliny, ktoré nerastú, chradnú, prestávajú tvoriť alelopatické prírodné algicidy a zarastať riasou, tvoria ďalší odpad a začína kolabovať systém akvária- toľko asi k fosforu a vzniku riasy.

2020 Jarden Sk

Užitočné odkazy a použitá literatúra:
Dusík v akváriu- http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium04.pdf
Kyslík v akváriu- http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium48.pdf
Akvaristická ekologie – http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium49.pdf
Riasy a rozpustené org.látky – https://www.golias.net/akvaristika/experimenty-rasy-organicke-latky.php
Redox vody- https://www.golias.net/akvaristika/experimenty-redox.php
Nitrifikácia – https://www.golias.net/akvaristika/experimenty-nitrifikace.php
Riasy – https://www.golias.net/akvaristika/studium-rasy.php

jarden
administrator

Podobné články

Pridaj komentár