Obmedzenie rastu rastlín

Ako obmedziť rastliny, aby nerástli až k hladine?

Ahoj, toto je problém, s ktorým si nevie poradiť mnoho akvaristov a neustále strihanie vyrastajúcich a rozrastajúcich rastlín ich už náramne zaťažuje a odradzuje od pestovania niektorých druhov a od akvaristiky najmä tej high-tech, kde to proste rastie doslova ako z vody a strihá sa jeden aj viackrát za týždeň a nie je čas…Každý už asi zažil problém s vyťahujúcou sa Hygrophilou, Limnophilou, Alternatherou a ďalšími rastlinami.
Nie je to vôbec jednoduché, ale ak máte chuť sa hrať so svetlom a hnojením, myslím že sa to dá…

Súvislosť medzi svetlom a živinami v akváriu pozná väčšina akvaristov, ktorí majú úspešné akva bez rias a pýšia sa pekným zarasteným akva, avšak mať zarastenú džungľu bez viditeľných rias, je iba prvá fáza úspešného akvaristu.
Tieto súvislosti som začal chápať a overovať si asi pred 15 rokmi, keď som začal s mojím prvým high-tech akváriom so žiarivkovým svetlom T5 cca 0,5W/l, pridávaním CO2, či prvé pokusy s hnojením a testovaním. Na začiatku to bolo s riasami a mal som postupne asi všetky, no neskôr sa to zlepšovalo. Zaujímavé bolo toto obdobie pri použití komerčných hnojív, kedy znamenalo a znamená dodnes, že komplexné hnojivo bežne dostupné na hnojenie rastlín obsahovalo len K a mikro a teda vôbec nespĺňalo kritériá komplexného, pretože neobsahovalo NO3 a PO4. Výrobcovia predpokladajú, že ryby a kŕmenie budú zastúpené v akváriu tak, aby vytvorili dostatok dusičnanov a fosforečnanov a tieto v hnojive teda vypustili, no a to je kameň úrazu a neúspechu mnohých a bol aj v mojom prípade pri pestovaní rastlín. Vtedy NAOZAJ KOMPLEXNÉ hnojivá aj s NO3 a PO4 neboli-okrem PMDD. S PMDD som mal vtedy neúspech nedokázal som namiešať vhodný pomer, boli problémy a tak som siahol po hnojive pre okrasné rastliny Kristalon. Áno čítate dobre, mali živiny v rýchlo a dobre rozpustnej, pre rastliny dostupnej forme a prehľadný zoznam makro a mikro prvkov aj s množstvami a bolo možné jednotlivé hnojivá kombinovať napr. pre ihličnany, zeleninu alebo okr. dreviny, či muškáty. Predpokladám, že sa bavíte…

Pri použití práve jednoho z týchto hnojív som prišiel na to, že aj keď obsahuje všetky potrebné živiny, neobsahujú dostatok mikroprvkov, pretože väčšina rastlín v akváriu bola zakrpatená dokonca aj Echinodorus osiris, ktorý aj pri slabom svetle a hnojení je schopný vyrásť z akvária, no v mojom mal asi 20cm výšku aj pri hnojení Kristalonom, svietení a sýtení CO2.Hodnoty N,P,K boli vysoké-testy som vedel zohnať iba na NO3 a PO4 /Tetra/a tie boli okolo 25mg/l a 2,5mg/l, čo je dosť.Ako je možné, že tie rastliny nerastú, keď je tam dostatok živín? Metóda hnojenia Estimative Index už pred 15 rokmi a nefungovala- málo mikroprvkov. Boli v hnojive, avšak málo -a pritom dostatočné svetlo a dostatok ostatných živín a aj CO2. Keď som začal pridávať mikro čo mi ostalo z PMDD tak sa to rozbehlo tak, že som pred pár rokmi posielal metrový Echinodorus osiris J. Fojtíkovi do Brna na fotenie do atlasu / https://www.youtube.com/watch?v=31mYReapYec/, bol to ten spred 15 rokov.

Dnes dcéra má svoje akva a pestuje viac druhov rastlín a aj jednu z mojich obľúbených Hygrophila corymbosa “Minima” v akváriu dlhom 50cm a vysokom 30cm, pod led svetlom Aquael pre malé nano, ktoré ma 6W a dennom svetle na západnom okne s filtráciou, bez CO2 a s velmi sporadickým hnojením NPK+mikro a s živorodkami. Led svietidlo svieti cca 10 hod. avšak pod ním je priamo iba táto Hygrophila a ostatné rastliny sú len trochu ďalej a odkázané viac na denné, ktorého je v zimnom období akurát a v lete obmedzené žalúziami. V akva je ešte jedna Hygr.cor.” Minima” trochu vľavo avšak mimo led svetlo. Rozdiel medzi oboma rovnakými druhmi je podstatný, Hygrophila priamo pod reflektorom je kompaktná, hustá a nízka cca 10-13cm a druhá vyrastá pod hladinu a je redšia bez postranných výhonov.

Mám túto istú rastlinu v mojom akva 150x50x60 a teda pri výške 60cm výkon T5 žiariviek cca 320W čo je asi 0,7 W/l pri max. svetle a sýtenie CO2 s vyváženým hnojením. Moja tá istá Hygrophila má asi 20cm je kompaktná a očarujúca.

Ako je možné, že táto rastlina rastie kompaktne a nízko v oboch akváriách a aj vzhľadom na ich rozdielnu výšku a svetlo je skoro rovnaká, pritom ostatné podmienky sú rozdielne? Nie je to kultivarom rastliny, pretože som ju mal v mojom akva skôr, vyrastenú už aj po hladinu a svietil som intenzívnejšie max.1,1W/l s CO2 a živiny na cca rovnakých hodnotách vody ako dnes. Čo myslíte, čo je príčina?

Pri riešení tohoto rébusu, by som sa vrátil celkom na začiatok ku vzťahu svetlo-živiny. Pri intenzívnom svietení a dostatku živín/nie príliš veľa a vrátane CO2/ rastliny sú robustné, rastú aj do výšky aj do šírky. Pri slabom svetle a dostatku živín tiež rastú do výšky-ťahajú sa za svetlom aj keď je živín dostatok. Ak majú nedostatok živín a málo svetla, opäť sa vyťahujú za svetlom najmä tie nenáročné, alebo chradnú a rozpadajú sa tie náročnejšie.
Jediné ako pribrzdiť rastliny je pridať svetlo tak aby nestrádali,ale nie zase príliš a ubrať živiny na “nutné minimum”?, alebo ubrať niektorú zo živín-vytvoriť limitný prvok/Liebigov zákon minima/ -dodajú sa živiny,ale spomalí sa ich príjem /obmedziť napr. P alebo mikro/ a ten dávkovať tak, aby rastliny boli limitované v raste/prísunom živín/ práve dostupnosťou tohoto limitného prvku. Lenže aj to má svoje úskalia, nemôžete v high- tech akváriu pridať svetlo a ubrať mikro alebo fosfor tak, aby vám nenabehla riasa alebo sa poškodili niektoré iné rastliny/viac odpadu zo stagnujúcich rastlín = riasy/, okrem toho rastliny majú rôzne nároky na živiny a reagujú na deficit ktorejkoľvek živiny rôzne a vytvorením deficitu obmedzujete všetky rastliny. Ako teda z toho von?

V mojom veľkom akva som ubral svetlo/max. je na 0,7W/l/ a dobu svietenia, živiny ostali na rovnakých hodnotách vo vode bez deficitu a Hygrophila po odstrihnutí a zasadení vrcholkov na to isté miesto /nemám výživný substrát/ sa už nevyťahuje a je na svojich 20cm kompaktná a hustá. Staurogyne repens na dne je však raz tak vysoká a treba ju strihať skôr ako predtým -čo bolo raz za pol roka.

Na riešenie ma priviedlo akva mojej dcéry, ktoré som popísal vyššie. Riešením v akváriách či už v Low alebo High by mohlo byť-

Bodové svietenie.
Čo to presne znamená? Keďže živiny vieme pridať alebo ubrať v akváriu, nevieme ich však dávkovať rastlinám jednotlivo každej podľa potrieb, museli by sme hnojiť iba tabletami do dna a miešať zložky hnojív v nich podľa druhu rastlín pod každú alebo skupinku zvlášť, aby sme im obmedzili niektorú živinu a aj to by bol problém-majú predsa korene a budú si kradnúť navzájom. So svetlom je to už ale lepšie, čo keby sme nasvietili jednotlivé časti akvária bodovo a vytvorili oblasti, ktoré by boli svetelne ovládané tzn. riadili by sme dĺžku svietenia, farebné spektrum a intenzitu svetla nad konkrétnou skupinou rastlín a nie nad celým akva?

Budúcnosť riešenia osvetlenia v súvislosti s rastom rastlín, vidím v riešení led osvetlení a bodovom zoskupení ledčipov/diód-neviem čo je výstižnejšie-povedzme svietiacich bodov/, ktoré sa budú ovládať každé samostatne-pretože ledčipy/diódy nerozptyľujú svetlo ako žiarivky a sú úspornejšie a pre tento postup ideálne. Svietidlo by nemalo byť veľmi vysoko nad hladinou, aby sa svetlo príliš nerozptylovalo. Pri konštrukcii svietidla by sa mal brať do úvahy už budúci layout akva a rozmiestnenie rastlín, alebo naopak, prispôsobiť skupiny rastlín rozmiestneniu ovládatelných skupín svietiacich bodov v svietidle. Schopnosťou ovládať a vytvoriť niekoľko samostatne ovládaných oblastí svetla /svietivosť, spektrum, doba svietenia/ dokážeme ovplyvniť rast a výber rastlín v zoskupení pod nimi a vytvoriť tak pasáže, kde budú rásť rastliny v rôznych výškach, rýchlostiach a nárokoch na svetlo.

Každá rastlina bude mať živín/vrátane CO2/ dostatok podľa vami zvolenej metódy hnojenia, iba svetlo nad ňou/resp.zvolenou skupinou/ bude limitujúci faktor jej rastu. Tak by napr. vzniklo svetlo so samostatne ovládaným led pásom vpredu pre kobercovky a vzadu 2-3-4 a viac skupiny svietiacich bodov, každá samostatne ovládaná pre tú ktorú skupinu rastlín. Verím, že raz bude univerzálne svietidlo tesne nad akváriom, zostavené z jednej tabule led/čohosi?/ ktoré budú rozmiestnené husto po celej ploche svietidla a sami si zvolíme, ktorá oblasť a s akou intenzitou, farebným spektrom a dobou svietenia bude svietiť a každá skupina svietiacich bodov /napr. v tvare štvorca/, bude samostatne ovládatelná a programovatelná pre low či high-tech akvárium…

17.2.2021 Jarden Sk

Užitočné odkazy:
https://www.golias.net/akvaristika/experimenty-spotreba-zivin.php
https://www.golias.net/akvaristika/experimenty-rustova-krivka.php

Jarden Sk
administrator

Podobné články

Pridaj komentár