Údržba akvária
Ahoj, dlho som rozmýšľal, či sa vôbec do tejto témy púšťať, pretože každý má svoje postupy a chce si to robiť podľa seba a svojho času na akva, ale nakoniec je to len môj názor, tak si spravte na to svoj- u mňa tieto postupy fungujú a je to high-tech akvárium, tak v low-techu to musí ísť tiež.
Myslím si, že postupy pri údržbe akvária sú v high-tech akvaristike vychytanejšie a účinnejšie vzhľadom na to, že tieto systémy pracujú so silnejším svetlom, sú oveľa krehkejšie a háklivejšie na akýkoľvek poklesok vo vašom vzťahu k akváriu. Rýchlejšie reagujú na chybu alebo nedôslednosť či lenivosť akvaristu-nasledujú riasy, opar vo vode, rozhodenie systému…, preto si myslím, že je vhodné ladiť štandardy údržby v high tech akváriách a low-techy môžu tým len získať na kvalite vody a prostredí pre ryby, pretože slabé svetlo low-tech akvária dokáže zakryť mnoho nedostatkov v systéme, najmä súvislosti s organickým znečistením, hnojením, množstvom kyslíku či CO2 alebo činnosti mikroorganizmov.
Akvaristika bez údržby:
Kto nemá na akvárium čas a chce len pozorovať zmeny v nádrži keď si tá razí svoju cestu bez zásahu akvaristu, tak určite potrebuje obyčajný štrk 2-4mm alebo kremičitý piesok, veľmi veľa /3/4 plochy akvária/nenáročných rastlín a minimum rýb v systéme s trochou nutného svetla aspoň 6 hod a dolievaním odparenej vody až po vrch akvária a to až po VRCH by som zdôraznil/je hrozné dívať sa na nedoliatu nádrž so zvápenateným okrajom skla pri vrchu/.Tento systém by som doporučil drvivej väčšine lenivcov a salámistov /mám na saláme…/ v akvaristike.
Akvaristika pre deti:
Sem patria oteckovia a mamičky, čo nič nevedia o akvaristike, ale chcú deťom spraviť radosť a nechcú ich sklamať zdochnutými rybami alebo zariasenými a smrdiacimi nádržami.
Týchto ľudí obdivujem, pretože chcú si veci vyhľadať a naštudovať aby to šlapalo a nezlyhali v očiach blízkych, avšak aj ľutujem, keď sa dostanú do spárov predajcov.. Tí rodičia čo dopredu neštudujú, si rýchlo osvoja Horácovo brutálne pravidlo: “Čím rychleji osadíte čerstvě založené akvárium rybami, tím rychleji si budete moci koupit ryby nové.”
Tu by som doporučil predošlý spôsob akvaristiky s minimom údržby, s trochou ale naozaj iba trochou nutných gýčov a hračiek v nádrži. Platí-nikdy nenechajte krmivo pre ryby dostupné deťom !!! Celkom určite začnú kŕmiť ryby a celé sa to predraží a skomplikuje /v takom prípade okamžite sieťkou vyzbierať plávajúce krmivo, odkaliť dno a vymeniť 1/2-3/4 vody/…Podobne nenechať ich trieskať rukami alebo hračkami o predné sklo /ryby to stresuje/, aj to sa môže vypomstiť, ak vám začne rásť mladý kutil.
Ako, čo a koľko…
Spôsob údržby ktorý praktizujem, je aspoň z môjho pohľadu univerzálny a myslím, že v drvivej väčšine prípadov aj funkčný. Tu už začína akvaristika s premýšľaním, sledovaním zmien, hnojením, silnejším svietením atď.
Najlepšie výsledky v pohľade na akvárium ak to brutálne nezostriháte, mám na druhý deň po údržbe, to je nádrž plná bublinkujúcich rastlín a priezračná voda. Môže sa stať, že to tak nie je a opar vo vode po údržbe pretrváva – dôvodov je viac. Môže to byť príliš alebo zle rozpustenými minerálmi vo vode, vyzrážaným železom, nálevníkom /pri veľmi výraznom prehrabávaní a prekopávaní akva/, alebo nedostatočným odkalením dna, či problém vo filtri-bakteriálny zákal, tu by som poznamenal, že mnohí neodkalujú vôbec dno, ale osvedčilo sa mi, že ak sa voda nechce poriadne vyčistiť ani na tretí deň od výmeny aj keď hodnoty živín vo vode sú v poriadku, je problém s odpadom v dne a vo filtroch a prachová riasa začne kvitnúť skôr, takže poriadne odkaliť aj koberec/dno/ a vymeniť 1/2 alebo 3/4 vody v akva a bude to na druhý deň v poriadku- moja skúsenosť.
Pýtam sa vás, ako je možné, že rastliny rastú v akváriu aj počas zábehu a iba v obyčajnom štrku či inertnom substráte a teda bez detritu v akváriu? Aký význam má teda vytváranie nánosov detritu a neodkalovanie dna v akváriu, keď bez neho úplne bez problémov akva funguje? Ak máte namnožené baktérie v akváriu, nepotrebujete dno žiadne a rastliny porastú aj mimo dna a veľká väčšina rastlín potrebuje dno iba na uchytenie. Je teda podstatnejšie mať vodu s malým org. znečistením /pozri článok Organický odpad/ a dostatkom živín pre správny rast a nie zanesené dno detritom, pretože všetky dôležité biologické procesy v akváriu prebiehajú aj bez detritu v zanesenom dne – v biofilmoch ! -pozri môj článok Biofilmy v akváriu. Odkalujte zvonom aby sa odpad nevíril a nedostával do vody. Odkalovač nadvihnúť a presunúť po dne až keď v ňom prúdi čistá voda ! Nevylievajte do akva veľké množstvo novej vody priamo, zvíri sa tak všetko z dna a prachová riasa sa môže objaviť na skle, príp. Staghorn či Ruducha na listoch. Ak meníte väčšie množstvá vody a rastliny zostávajú istý čas na vzduchu, treba ich rosiť rozprašovačom než doplníte vodu, inak môže byť problém, niektoré sú citlivé najmä Blyxy.
Každá údržba akvária by mala byť smerovaná k stabilizácii systému a ak máte všetky hodnoty vody v poriadku a CO2 je tiež na zelený dropchecker, no voda stále nie je to “pravé orechové” tak verte, že je problém v odpade a treba zistiť kde a prečo sa tak veľa tvorí. Asi mnohí namietnete, že práve údržba a jej preháňanie rozhodí systém viac, no ja si myslím, že nie a hľadaním príčiny v pomeroch prvkov hnojiva, alebo prebytku živín či iónov strácame čas a príčina je prostejšia, jednoduchšia – treba vymeniť viac vody, vyčistiť filter, použiť do neho aktívne filtr. uhlie alebo Purigen, príp. pridať živé aktívne baktérie a prihnojiť. Tento postup opakovať, pri ďalšom náznaku problému s vodou-musí byť priezračne čistá /zistíte pohľadom z boku cez celú dĺžku akvária/ a to aj keď používate rašelinu alebo výluh, aj vtedy som mal priezračne čistú aj keď chvíľu jantárovú vodu. Nestačí, že váš spôsob filtrácie či údržby funguje v low-techu, vyskúšajte si v ňom pridať silnejšie svetlo, hnojivo a CO2, keď sa zariasi, tak váš spôsob prevádzky-údržby akva je nedostatočný a nedá sa považovať za univerzálny. Je zbytočné vypisovať potom na fóre, že mne to funguje aj s pomalým prúdom a bez hnojenia a nepotrebujem meniť vodu iba dolievať odpar- mýlite sa, kvalita vody je zlá, inak by to šlapalo aj pri zmene podmienok na high-tech. A k tomuto ešte jedna vec, ak máte NO3 vyššie vo vstupnej vode je to menší problém, ako keď vám stúpa NO3 v akváriu /Ako znížiť NO3 v akváriu?/ – vtedy máte problém s organickým znečistením a to vyhovuje riasam, NO3 by malo v akváriu skôr klesať, tak si môžete byť istí, že nie je prerybnené a odpadu nie je veľa.
Ladenie hnojenia je dôležité skôr v spojení s rastom rastlín, ale ak ide o vodu a riasy, tam som za čistenie a je jedno či low alebo high-tech akvárium. Urobiť údržbu raz za týždeň s vyčistením aj filtra a malou/väčšou výmenou vody, by malo byť samozrejmosťou a dobrou prevenciou pre chod každého akvária, zaužívaným spôsobom prevádzky akvária. Rozdiel medzi spôsobmi filtrácie je veľký, pri mechanickej treba často /každý 3 deň až do týždňa/ čistiť média a tak sa odpad odstraňuje z vody preč /ak nečistíte, tak máte zase len biologickú filtráciu/, pri biologickej ostáva odpad ako súčasť systému akvária a prostredníctvom mikroorganizmov sa rozkladá, no tu si treba uvedomiť, že to nejaký čas trvá a v článku s GDA riasou som uviedol, že by to mohlo byť aj 14 dní a viac a to je dosť a aj preto sa začne odpad hromadiť ak nečistíte a nastupujú riasy. Slepá pravidelnosť tiež vytvára stabilitu systému a považujem ju za lepšiu, pretože: “Ten, kto urobí údržbu raz za čas, rozhodí systém akvária viac, ako ten, kto systém “rozhadzuje” pravidelne”.
7.4.2021 Jarden Sk