Ocot v akváriu

OCOT v akváriu.

V 2020 som bol vyzvaný niektorými členmi rybicky.net, na dôkaz o použití octu v akváriu a odmietnutý značnou časťou redakčnej rady Rybičiek s mojim tvrdením, že ocot je použiteľný na okyslenie vody v akváriu bez zmien na rybách, rastlinách a živočíchoch. Tento test som urobil v tom období.

Test potrvá mesiac a začínam dnešným dňom a teda 13.9.2020:

Objem môjho akvária je 450l.
Tvrdosť vodovodnej vody podľa vodární je 14,6, Ca-70mg/l, Mg-20mg/l.
PH v akváriu keďže mi došla včera fľaša CO2 je pred pokusom 7,2.
Ph vodovodnej vody odmerané mojou ph sondou je 7,5.
Keďže vodu do akva prečerpávam cez 50l bandasku, upravujem ph tejto vody na ph v akváriu H2SO4 a vzhľadom na pokus, som dnes použil obyčajný ocot 8 percentný.
Vodu v bandaske som okyselil pridaním octu 10ml/50l. Ocot reaguje docela pohotovo Ph kleslo na 7,1 ale po výmene cca 170 l vody sa ph v akva ustálilo na rovných 7-posledných 20l som už ocot nepridal. Ešte to trošku kleslo.Teplota v akva 26,4st.C.

Zákal nepozorujem žiadny, ryby bez známok podráždenia, krevetky a aj bornejky bez známok zmeny správania a dokonca aj sekavec sa neobjavil, tak ako vždy pri výmene vody-je v pohode. Údržba prebehla ako každý týždeň s odkalením a vyčistením jedného z filtrov/vata, predfilter a preplach Pemzy/.CO2 už funguje zase z fľaše a Ph počas dňa/svietenia/ sa drží okolo 6,8. Pokračovanie pokusu bude budúcu nedeľu, pri ďalšej výmene vody…

Dnes 20.9.2020
Počas celého týždňa som nezaznamenal žiadne významné zmeny na rybách, rastlinách a krevetkách.
Ph v akva pred výmenou vody je 7,1.Vodu v bandaske som upravil opäť octom 9ml/50l vody a prečerpal do akva postupne asi 175l a z toho posledných 25l som octom neupravil a hodnota Ph v akva sa ustálila opäť na 7.
Všetko je ako minule bez problému, žiadne zmeny, zákal, či nezvyčajné reakcie. Pokračovanie opäť o týždeň…
Dnes 27.9.2020
Podobne ako minule, všetko počas uplynulého týždňa bez zmeny.
Ph v akva pred výmenou vody 7. Do prilievanej vody som dal ocot 9ml/50l a Ph som tentokrát trafil presne a ustálilo sa po výmene vody v akva na hodnote 7.Teplota v akva 25st. Vymenených asi 170l a posledných 20l bez octu.Žiadne zmeny po výmene vody som nepozoroval. Výrazne som zostrihal Rotalu už bola strašne rozrastená a Staurogyne na koreni a Hygrophilu. Ďalšie a posledné info bude zase o týždeň.
Dnes 4.10.2020
Všetko je po starom ako predošlý týždeň, nič zaujímavé, žiadne významné zmeny. Pridávanú vodu som opäť nariedil octom výmena cca 190l. Teplota 26,5 a Ph v akva 6,8.Toto je posledný týždeň testu, budúci týždeň-zhrnutie výsledkov-záver.

11.10.2020-ZÁVER testu
Počas celého mesiaca a pridávania octu do vody na okyslenie pridávanej vody som nezaznamenal významné zmeny na rybách, rastlinách a krevetkách či ostatných živočíchoch v akváriu, dokonca aj pijavice čo mám v dne žijú ďalej.                        Konštatujem, že pridávanie octu do prilievanej vody je bezproblémové minimálne pre ryby, rastliny a živočíchy čo mám v akva, robil som už niečo podobné pred asi 10-14 rokmi a s rovnakým výsledkom aj pri terčovcoch a mrenkách siamských, iba som bol zvedavý, ako zareagujú krevetky -vtedy som ich nemal-takže bez problémov.
Test neskúmal pridávanie octu do akva na okyslenie priebežne počas celého týždňa, len na vyrovnanie Ph pri pridávaní novej vody do akva pri výmene!! Ocot plánujem používať aj ďalej a skúšať aj s H2SO4 a peroxidom -možno o pol roka to tu aktualizujem…

Týmto pozdravujem člena redakčnej rady Rybičiek a jeho stúpencov, ktorí vehementne tvrdili opak. “Maňana akvaristiky je v objavovaní a nie opakovaní dogiem.” Jarden Sk

Dnes 23.3.2021 aktualizujem stav po cca 5,5 mesiacoch od ukončenia testu. Pri každej výmene som aplikoval ocot do pridávanej vody ako v mojom teste a s rovnakým výsledkom ako počas testu, žiadne významné zmeny počas celej doby som nezaznamenal, použil som občas aj peroxid alebo H2SO4 no opäť nič. Ak by to niekto chcel skúšať, treba si poriadne prečítať článok a hlavne údaj o vstupnej vode, pretože pri mäkšej alebo tvrdšej bude treba menšie či väčšie množstvo octu na zmenu ph/50l pridávanej vody, ďalším dôležitým faktom je, že ocot som pridával do vody z vodovodu iba počas nedeľnej údržby na požadované parametre a nie počas celého týždňa na úpravu Ph-tento fakt som neskúšal, to je už zase pre niekoho iného, kto má záujem pokračovať v pokusoch.

Použitie organických kyselín v akváriu sa zvyčajne neodporúča, avšak môj pokus dokazuje opak a dokonca aj niektoré výrobky na zníženie Ph/Kh však napr. kyselinu vínnu používajú. Problém pri použití octu alebo octanu vápenatého popisuje Tom Barr v súvislosti s obsahom prírodného uhlíku v octe /kys.octovej/, kedy sa zintenzívni činnosť baktérii, ktoré môžu vyvolať svojou činnosťou nedostatok kyslíku v nádrži a ryby sa dusia. Preto je dôležité pri použití a pridávaní octu do vody počítať s týmto vážnym problémom a zabezpečiť vzduchovanie nádrže alebo intenzívne čerenie hladiny, alebo pridávať ocot v menších dávkach s väčším časovým odstupom. Mne sa pri pridávaní octu do vody pri výmene však nič podobné nestalo, je to však možné a pravdepodobné pri častejšom pridávaní a v nádržiach so slabou cirkuláciou vody a čerením hladiny.

11.10.2020 Jarden Sk

Užitočné a použité články a diskusie:

https://classicalaquascaping.wordpress.com/category/fertilization/
https://chem.libretexts.org/Ancillary_Materials/Exemplars_and_Case_Studies/Exemplars/Environmental_and_Green_chemistry/Methods_of_Water_Treatment_in_Aquariums
https://www.sapling.com/5421819/can-vinegar-used-fish-aquarium
https://www.plantedtank.net/threads/white-vinegar-as-a-co2-source.966273/
http://reefkeeping.com/issues/2005-03/rhf/index.php

Jarden Sk
administrator

Podobné články

3 Komentáre

  • Maq
    Maq , 24. januára 2022 @ 15:41

    Přidáváním kyseliny octové, nebo jiných alifatických organických kyselin, v zásadě přidáváš organický uhlík. Kdybys přidal cukr, výsledek je stejný. Ano, kyselina sníží pH, ale právě jen do chvíle, než ji bakterie spotřebují.

    Otázka je, je-li to k něčemu dobré/špatné? Kyselina octová (na rozdíl od k.citronové nebo vinné) je mírně toxická pro všechny organismy. V Tebou použitém množství zřejmě není problém. Ostatně ona vzniká i v akváriu jako meziprodukt anaerobních procesů.

    Při jednom ze svých pokusů jsem si položil otázku: Bakterie mají konkurenční výhodu oproti všem ostatním organismům. Proč se tedy nenamnoží tak, aby “sežraly” všechen volný dusík a fosfor v akváriu? Zjistil jsem, že to do značné míry udělají, když jsem jim dal cukr. Z toho jsem dovodil, že množství heterotrofních bakterií limituje snadno dostupný organický uhlík. Podtrhuji to “snadno dostupný”. Rozslinné zbytky jsou plné ligninu a celulózy. To je samý uhlík, skoro bez dusíku a fosforu, jenže se obtížně rozkládá. Proto se časem hromadí organické zbytky (nejen v akváriu, všude). Ale když jsem dal bakteriím cukr, což je pro ně ta vůbec nejlepší dobrota, tak rychle asimilovaly skoro všechen dusík a fosfor, který v akváriu byl.

    Ještě podotknu, že když jsem střednědobě přidával do (low-tech) akvária kyselinu citronovou, nepozoroval jsem nic dobrého. Spíš se posílila zelená vláknitá řasa. Zda to bylo způsobeno k. citronovou, nemůžu potvrdit ani vyloučit.

    Na rybicky.net se mi vysmáli dvakrát – když jsem to chtěl vyzkoušet, a potom když jsem to vyzkoušel a nic dobrého nezjistil. To už jsou takoví lidé. V Bibli se nic o Americe nepíše, takže nemá smysl ji objevovat, že?

  • Jarden Sk
    Jarden Sk , 26. januára 2022 @ 6:37

    Ďakujem za komentár, mám za to ,že baktérie preferujú organický uhlík viac ako rozpustený uhlík vo vode napr. zo sýtenia CO2 alebo ich vlastnou činnosťou. Asi to tak je, pretože v sýtených high-tech systémoch by musela byť bakteriálna činnosť obrovská-čo však neplatí-skôr naopak priveľa CO2 ich brzdí. Keď som pridával cukor do fľašky s baktériami a pridaním akvavody stúplo Ph, nastalo kvasenie ale baktérie fungovali tiež, v bakteriálnom preparáte čo som kúpil sú držané pri nízkom Ph asi 3,5 .
    Presne túto myšlienku zdielam citujem “Rozslinné zbytky jsou plné ligninu a celulózy. To je samý uhlík, skoro bez dusíku a fosforu, jenže se obtížně rozkládá. Proto se časem hromadí organické zbytky (nejen v akváriu, všude).”
    V svojom budúcom článku o substrátoch, práve tento stav si myslím je príčinou zlyhávania moderných substrátov a ich krátkodobosť, to čo je pre baktérie rýchlo rozložiteľné zlikvidujú a substráty zľahnú alebo sa rozpadnú a tieto zle rozložiteľné organické zvyšky vytvoria nehostinné prostredie pre korene rastlín a funkciu dna.

  • Maq
    Maq , 30. januára 2022 @ 12:38

    “mám za to ,že baktérie preferujú organický uhlík viac ako rozpustený uhlík vo vode napr. zo sýtenia CO2 alebo ich vlastnou činnosťou. Asi to tak je, pretože v sýtených high-tech systémoch by musela byť bakteriálna činnosť obrovská”
    Zapomínáš na důležité členění organismů na autotrofní (přijímají ANORGANICKÝ uhlík, tedy CO2 a HCO3-) a heterotrofní (přijímají uhlík z ORGANICKÝCH sloučenin). Heterotrofní bakterie zdaleka převažují a rozkládají organické látky. Autotrofních bakterií je málo, a patří mezi ně nitrifikační bakterie. Oba typy tedy mají neslučitelné požadavky.
    Užitečná je informace, že mezi řasami je značně rozšířená MIXOTROFIE. Ony provozují fotosyntézu, takže jsou v zásadě autotrofní. Jenže čím víc se zkoumají, tím častěji se zjišťuje, že umějí přijímat uhlík a další živiny i z organických látek.
    Proto pokládám za velké téma snižování obsahu organických látek všeobecně a zejména ve vodním sloupci. Proto filtruji přes aktivní uhlí (nebo Purigen), a proto mě taky zajímají bakteriální násady. Protože bakterie mají proti řasám konkurenční výhodu, takže když zlikvidují rozpuštěné organické látky, řasy už je nemají k dispozici a musí soutěžit s vyššími rostlinami o látky anorganické. Když se vyšším rostlinám daří, tak v té soutěži vítězí.
    Mám dojem, že Ty svým způsobem (peroxid apod.) usiluješ o něco podobného: nízký obsah rozpuštěných organických látek ve vodním sloupci.
    =
    Podobně jako Ty, já jsem taky neudělal slavnou zkušenost s bakteriálními násadami prodávanými akvaristickými firmami. Uznávám, nevyzkoušel jsem zdaleka všechny a ne zcela důkladně. Ony jsou drahé jako prase, to bych utratil moc peněz. Zkouším teď pár druhů násad od firem specializovaných na zahradní jezírka a septiky. Uvidíme.
    =
    Ještě ke kyselině octové. On ji mimochodem používá i Tom Barr. Je to zdroj organického uhlíku, ale současně je mírně toxická. Možná právě v tom je jádro pudla, resp. výhoda oproti k. citronové, kterou jsem zkoušel já. K. citronová totiž asi velmi chutná řasám. K. octová asi tolik ne, možná jim přímo škodí (některým – řasy jsou hodně široký pojem, že).
    =
    Substráty: Taky dobré téma, ale nechci to sem míchat.

Pridaj komentár