Akvárium na obrázku /hore/ k tomuto článku je založené iba na “inertnom” substráte a teda štrku 1-3mm /štrk som neskôr podrobil kyselinovému HCl testu a zistil som, že aj 2 kamene andezitu aj zakúpený štrk Diamond Black obsahuje železo a neskôr sa mi hlavne na štrku objavila BBA riasa, takže zase to onedlho prerobím a dám na dno japonský substrát. Ph udržujem na 6,8 pridávaním CO2 len počas svietenia.
Hodnoty vstupnej vody: Ph 7,5, Gh14,2, Kh 10, Fe 0mg/l,K 2mg/l, PO4 0mg/l, NO3 5mg/l, Ca 70mg/l a Mg 20mg/l.
Hodnoty v akváriu: Ph 6,8, Kh 8-10,NO3 3-5mg/l,PO4 0-0,1mg/l,K 10-20mg/l, Fe 0-0,02mg/l.
Pridávanie mikroprvkov je podľa mojej metódy hnojenia a počas svietenia je Fe 0-0,02mg/l, na hnojenie používam mikroprvky EDTA, Tensococtail alebo JBL Pro flora Ferropol, KNO3, KH2PO4, K2SO4 a MgSO4x7H2O.
Osvetlenie: 4x50W Led RGB reflektory s možnosťou úpravy svetelného spektra prepínaním dialkového ovládača bez možnosti stmievania /postupne zapínam jednotlivé reflektory časovým spínačom/ a svietim 1,5 hodiny ráno bez CO2 a 6 hodín neskôr s CO2. Distribúcia CO2 je cez vnútorný atomizér Bazooka a spúšťa sa 30 min. pred hlavným svetlom, 8 l/min.
Výmena vody je cca 80% vody 1xtýždeň.
Rastliny v akváriu: Blyxa novoguinensis,Hygrophila cor. “Minima”, Elatine hydropiper, Blyxa japonica,Althernathera reinecki ” Mini”,Alternathera variegata,Amannia pedicellata gold,Ceratopteris thalictroides.Echinodorus compacta,Hygrophila speciosa “Red”,Bacopa caroliana,Proserpinaca palustris,Ludwigia sp. “Mini Super Red”,Rotala rotundifolia “Orange Juice”, Pogostemon helferi.
Ryby: Sekavec 1x, krevetky Neocaridina dav. Red, neskôr po 2 mesiacoch som pridal 5 kusov Pterophyllum skalare a Lepthoplosternum pectorale
Filtrácia: Eheim Profesionel 3 a Eheim Prof. 4, náplne: Pemza, filtr. vata, Seachem Purigen 500ml.
Ph kontroler s kalibrovanou sondou, teplomer a žiadne výhrevné teleso /je zbytočné/
Toto sú všetky potrebné údaje o mojej nádrži a pre prípadné nastavenie akvária podľa mojich systémov.
Ako to všetko funguje a prečo to tak má byť vysvetlím nižšie.
Vo svojom akváriu sa snažím uprednostniť maximálnu činnosť baktérií pre rozklad odpadu, to je pre mňa hlavným cieľom, takže nie ryby, ale rastliny a baktérie sú najdôležitejšou cestou k úspechu a v tomto článku to dokážem.
Hodnoty vstupnej vody, ktoré mám nie je nutné významne meniť, aj v tvrdej vode náročnejšie rastliny rastú ako vidíte a pridávanie CO2 aj v tvrdej vode nie je žiadny problém. Výborné je, že vstupná voda neobsahuje takmer žiadne železo a aj ostatné hodnoty kovov sú na úplnom minime. Výmeny vody aj veľké, teda nebudú robiť problémy.
Hodnoty v akváriu: Nerobím si žiadne starosti s kolísaním hodnôt v rozmedzí udávanom vyššie. Hodnoty makroprvkov nie sú veľkým problémom. Ak máte vodú tvrdú ako ja alebo aj viac, mali by ste prispôsobiť aj hodnotu draslíka v nádrži, takže ak je voda tvrdšia, treba aj viac draslíka, ak je mäkká stačí podstatne menej. Napr. metóda MCI pracuje s úplne inými pomermi Ca-Mg-K a aj som ju vyskúšal na GDA riasu…
Osvetlenie: Svetlo sa zapína skoro ráno asi na 1,5 hodiny, aby sa spotrebovalo CO2 nahromadené počas noci. Myslím to celkom vážne, CO2 z bakteriálnej činnosti a dýchania rastlín a rýb sa koncentruje ak máte v nádrži dostatok živých organizmov a odpadu. Je to možné pozorovať na Ph kontroleri, z večera do rána mi zvyčajne stúplo len o 0,2, iba po výmene vody je to 0,3, ale neskôr po vyvážení systému je to stále 6,8 alebo 6,9, takže posun je minimálny a takto môžete ladiť svoje akvárium a činnosť baktérií vo svojom akváriu. Tzn. zarybnenie, kŕmenie a frekvencia údržby.
Zamerať sa na správnu činnosť baktérií, znamená mať teplotu aspoň 20 a viac stupňov Celzia, dostatok kyslíka, pH 6,5-8, nie veľké organické znečistenie a hlavne takmer žiadne kovy vo vode, veď mnohé low tech akváriá pracujú iba s pôdou alebo trochou ílu pod štrkom v akváriu bez hnojenia.Tak som sa o to pokúsil v high tech -u a použil môj systém hnojenia mikroprvkov, kedy máte počas svietenia Fe 0 mg/l /voľné železo merané testom JBL Fe/, tento systém pracuje na základe mojej “Teórie otvárania a zatvárania biofilmov”, kedy baktérie pracujú lepšie bez prítomnosti toxínov vo vode, toxíny nie sú len kovy, ale aj priveľa org. odpadu, chémie /Glutaraldehyd- tekutý uhlík a iné/, toxické môže byť čokoľvek, čo je v nadmernom množstve. Low tech akváriá bez hnojenia a iba s trochou hliny, či ílu, dokážu fungovať bez rias a preto treba dbať na baktérie aj v high tech akváriách. V low systéme, je lepšie používať trochu ílových substrátov pre naviazané mikroprvky, prípadne vyhnojiť dno tabletami s výživou a vodu udržiavať s minimom živín pre riasy a veľkým množstvom rastlín pre rozklad odpadu baktériami, je to overený systém mnohých známych akvaristov, preto aj Jardenov systém hnojenia vychádza z tejto metódy a je nastavený pre high tech akváriá. Aj akvárium na obrázku takto funguje, NPK hnojím podľa potreby ráno a mikroprvky večer tak, aby pred zapnutím svetiel bolo Fe 0mg/l vo vode. Je to preto, aby sa Fe priveľa neviazalo s rozpusteným org. uhlíkom /DOC/ a nekomplikovala sa jeho spotreba baktériami, pretože som presvedčený, že naviazané kovy s DOC sú problémom pre rozklad odpadu a sú skôr výživou pre BBA riasu. Takže buď budete mať viac DOC v akváriu a žiadne železo vo vode /low tech akváriá/, alebo majte trochu viac Fe vo vode, ale takmer žiadny odpad /High tech akvárium/, spolu to ale bez BBA alebo Staghornu či iných rias nepôjde. Pozor na nadbytok železa vo vstupnej vode, uvoľňovanie Fe zo substrátu alebo z kameňov napr. Seiryu stones, pri uvoľňovaní Fe z minerálov, sa zvyčajne vyskytuje aj viac mangánu /olejová-slepá hladina/. Aj preto je toto akvárium bez kameňov a tie čo tam mám je andezit, pri akváriu Golgota kde som mal veľa Seiryu kameňov, som musel meniť 4/5 vody 2 krát za týždeň aby som udržal akvárium stabilné a bez BBA a pri osádke asi 200 krevetiek a 1 sekavec/450l, takže uvoľňovanie Ca, Fe a pravdepodobne aj Mn muselo byť – odpad sa hromadil…
Som presvedčený, že železo a kovy, sú jednou z príčin výskytu rias v akváriách a problémom pre lepšiu funkcu biofilmov v systéme. Aj Diana L. Walstad vo svojej knihe Ekológia rastlinného akvária naznačuje, že Fe môže byť príčinou výskytu rias.
Osvetlenie: Nešetrite na svetle, W-RGB Led svetlá sú moderné a dobré pre akvárium, možnosť regulácie intenzity a spektra je určite výhodou. Svetlo, je veľmi dôležité a netreba sa ho báť, ale svietiť môžete len toľko, koľko vám dovolí znečistenie nádrže. Nielen ryby sú zdrojom odpadu, aj rastliny, no najdôležitejšie pre množstvo odpadu v akváriu sú už spomínané baktérie, môžete meniť vodu aj dvakrát v týždni a v akváriu bude stále veľa odpadu a nemusí to byť vôbec prerybnením, ale práve problémom s baktériami /biofilmami/. V mojej teórii otvárania a zatvárania biofilmov som to vysvetlil a v článku o GDA /prachovej riase/ máte dôkaz, aký je problém ak rozklad odpadu viazne.
Pridávanie CO2 v akváriu som vyladil tak /Systém priamej spotreby CO2 v akváriu/, že jeho pridávanie nie je vôbec nutné na vysoké hodnoty, pri vyšších koncentráciách CO2 nútime rastliny k intenzívnejšiemu rastu a k tomu je nutné aj dostatok svetla, živín a čistota v nádrži. Pre dobrý rast rastlín stačia oveľa nižšie koncentrácie, môj systém priamej spotreby pridáva CO2 do akvária podľa toho ako ho rastliny počas svietenia vedia spotrebovávať, zbytočne sa nehromadí a neovplyvňuje aj iné organizmy, iba treba samozrejme redukovať aj prísun kovov keď spomalíte rast, spomalíte aj spotrebu živín. Toto akvárium ide podľa neho. Systémy som popísal nižšie.
Údržba akvária je výmena 50-90% vody, ale nie je to pravidlo, ak sa vám nezanášajú filtre a nemáte veľa odpadu, nie je nutné meniť veľké množstvá vody-riasy vám povedia, či treba meniť viac vody a častejšie, alebo nie /preto zásadne nepoužívam tekutý uhlík-blokovaním rias, zakrýva problém v akváriu/. Riasy sú ukazovateľ problému, nie nepriateľ !!!
Filtrácia je nastavená podľa Jardenovej filtrácie a čistenie všetkých médií raz za týždeň s poriadnym prepláchnutím všetkých médií je to môj zaužívaný systém. Ak by som mal závesné filtre tak čistím aj častejšie, každý 3 deň, no rozoberať kanystrové filtre je problémovejšie, ale moje Eheim filtre nemajú problém s rozoberaním každý týždeň, fungujú viac ako rok bez poruchy a nutnosti výmeny tesnení.
Toto moje rastlinné akvárium som založil preto, aby som dokázal funkčnosť mojich systémov, CO2 podľa dropcheckera je na modrozelenej farbe a intenzívnom svetle-vidíte nejaký problém s rastom rastlín? Riasy v akváriu nemám skoro žiadne, veľa rastlín v akváriu robí svoje, neprerybnil som to aj keď krevetky sa neúmerne množia a pri odkaľovaní dna nehľadím na ich straty. Momentálne ich už likvidujú skaláre.
Každý deň mrknem aj dva krát na Ph controler a sledujem Ph a na každú výraznejšiu zmenu sa snažím reagovať úpravou hnojenia, úpravou CO2 alebo čistením akvária /článok Ph v akváriu trochu inak./
Akvárium nie je problém, ak ho máte stále na očiach a nepodceníte zmeny, ktoré vám prezrádza Ph alebo riasy, lenivosť, zanedbanie údržby, nesledovanie stavu a hodnôt akvária, je takmer vždy predzvesť problému. Založil som aj ďalšie akvárium podľa týchto systémov na fotografii nižšie no s iným svetlom a iným substrátom, čítaj nižšie.
Moje systémy pre prevádzku high tech akvária:
Systém sýtenia CO2 do akvária podľa Jarden Sk – bez dropcheckra.
O CO2 som písal v samostatnom článku a je tam vysvetlený tento systém. Podstata spočíva v úprave Ph použitím anorganickej kyseliny /napr. HCl+ Seachem Prime, H2SO4/
Tento systém používam viac ako rok. Je ho možné aplikovať aj pri metóde hnojenia EI a iných, ale treba znížiť pridávanie mikroprvkov /menej CO2=menej kovov/. Funguje na princípe priamej spotreby, bez veľkého nadbytku CO2 v systéme s nízkou koncentráciou CO2 vo vode orientačne okolo 10-20mg/l. Podľa kolísania Ph o 0,1 bodu viete rozlíšiť, či je spotreba CO2 vo vašom systéme vyššia /Ph sa zvyšuje/ alebo sa znižuje, podobne aj činnosť baktérií /lepšia – Ph klesá/. Ph kontroler nie je prepojený s fľašou CO2 a je výborným pomocníkom pre časté pozorovania hodnôt Ph v akváriu.
- Systém pre tvrdú vodu kde sú hodnoty Gh a Kh vyššie.
Tento spôsob vyžaduje použitie koncentrovanejšej kyseliny. Čím je voda tvrdšia, tým koncentrovanejšia kyselina /je stabilnejšia/ je potrebná na úpravu PH.
V akváriu preferujem Ph 6,8 a preto používam pri tvrdej vode kyselinu H2SO4 37% alebo HCl 31%./ HCl je dostupnejšia a k nej aj Seachem Prime/
Vymeníte vodu v akváriu a Ph kontrolerom zistíte Ph vody v akváriu./ Môžete upraviť vodu aj v bandaske a potom prečerpať do akvária-robím to tak./ Potom po kvapkách koncentrovanej kyseliny do výtoku filtra pridávate postupne, po niekoľkých minútach sa voda premieša na požadované Ph v akváriu. Tento úkon sa robí len ráno alebo tesne pred zapnutím CO2. Keď sa vám podarí kyselinou upraviť Ph, sýtime CO2 z fľaše tak, aby Ph zostalo na zvolenej hodnote alebo o 0,1 menej len počas svietenia svetiel, tak budete nastavení so spotrebou v akváriu. Ráno alebo pred spustením sýtenia, opäť upravíte po kvapkách pridávaním kyseliny na požadované Ph. Toto sa každý deň opakuje až do výmeny vody.Od toho aký sa vytvorí rozdiel hodnôt Ph od konca sýtenia až po znovu spustenie CO2 do systému, máte prehľad o činnosti baktérií. Čím menej sa hodnota zmení do zapnutia CO2, tým je bakteriálna aktivita lepšia, ak sa rozdiel zväčšuje, radšej mením vodu a nečakám. V akváriu nižšie/2/ napr. sýtim CO2 na 6,6 na konci svietenia a ráno mám 6,8 a nemusím upravovať Ph kyselinou vôbec, pretože z predchádzajúceho dňa až do znovu zapnutia svetiel sa mi Ph posunie iba o 0,2. - Systém pre mäkkú vodu je podobný, ale rozdiel je v koncentrácii pridávanej kyseliny. Mäkká voda je krehký systém uhličitanov a hydrogénuhličitanov a preto na úpravu Ph použijete len slabú anorganickú kyselinu alebo vôbec, pretože koncentrovaná vám rozpustí aj HCO3 a tie sú pri mäkkej vode zvyčajne veľmi nízke. Postup je potom rovnaký ako pri tvrdej vode.
- 3.Systém pre vodu z RO a remineralizovanej vody v akváriu. Tu je to podobné ako vyššie a záleží aké parametre Gh a Kh si vytvoríte a aké preferujete v akváriu, podľa toho zvolíte aj koncentráciu anorganickej kyseliny. Pridávanie CO2 potom záleží len na udržaní zvoleného Ph v akváriu počas svietenia.
V akváriách, kde sa uvoľňuje vápenec do vody, treba sledovať aj Kh /test JBL/, aby sa po úprave Ph kyselinou pri sýtení CO2, nepohlo aj Kh, môže stúpať a vtedy treba ešte trochu CO2 ubrať /vysvetlil som to v článku o CO2/.
Ak chcete v systéme akvária väčšiu koncentráciu CO2, tak po úprave Ph kyselinou sýtite viac ako na udržanie zvoleného Ph a tak sa vám posunie Ph napr. z 6,8 na 6,7, či 6,6 len počas svietenia. Ak chcete mať akvárium s Ph 6,8 a opäť vyššiu koncentráciu CO2, tak Ph upravíte kyselinou na 7 a pridáte na fľaši CO2 do akvária na hodnotu 6,8 počas svietenia. Po ukončení svietenia a sýtenia CO2 ho už produkujú len všetky živé organizmy a rozdiel Ph z večera do rána vám veľa napovie o stave akvária. Pridávaním CO2 sa zrýchľuje rast a spotreba živín rastlinami v akváriu. Nezabúdajte, že v akváriu pracujú aj baktérie, ryby a iné, takže výsledné Ph nie je spôsobené len pridávaním CO2, ale aj jeho produkciou z živých organizmov / tvorbou kyselín a vodíkového iónu H+/.
Záchovajte bezpečnosť pri práci s kyselinou! Kyselina sa leje vždy do vody a nie naopak! Na fľaške by mal byť bezpečnostný uzáver a fľašku s kyselinou držať mimo dosah detí!
Prečo takto sýtiť CO2? Pretože vysoká koncentrácia CO2 vo vode má neblahý vplyv na živočíchy, sťažuje im dýchanie a je to väčší nápor na srdcovo-cievnu sústavu, rastliny sa pomalším rastom oveľa lepšie vyrovnajú s kolísaním živín alebo zmenami v akváriu. Uvediem príklad: Na UKAPS fóre som videl prípad, kedy Pogostemon helferi pri deficite železa mal nové listy celkom svetlé až priehľadné, po nadávkovaní železa a ládovaní veľa CO2 sa nové listy asi po týždni začali zelenať, ale tie vyblednuté ostali rovnako svetlé. Ja som robil rovnaký pokus s rovnakou rastlinou v akváriu, iba som dávkoval CO2 podľa môjho systému, kedy je koncentrácia CO2 nízka povedzme 10-20mg/l no dostačujúca pre rast rastlín a svetlé listy po deficite sa pekne zazelenali po pridaní železa zhruba za rovnaký čas a žiadny rozdiel som na listoch medzi novými a staršími nemal, takže rastliny sa nedokážu pri rýchlom raste podporenom vysokými dávkami CO2 tak rýchlo vyrovnávať s deficitom a príjmom mikroprvkov ako pri pozvolnom, pomalšom raste. Na UKAPS tvrdia, že železo nie je v rastline mobilné, čo pripúšťam, ale pomalší rast pomáha podľa môjho názoru rastline s lepším prispôsobením sa podmienkam v akváriu, skokové zmeny, výkyvy v hnojení alebo nárast organického znečistenia, sa vám prejaví pri rýchlom raste na rastlinách ako deformácie, krútenie listov, opadávanie, farebné zmeny na listoch …
Keď som vysadil nové rastliny v mojom akváriu, prvé týždne sa krútily a nové lístky boli na niektorých drobné a deformované, keď sa prispôsobili rastliny mojim systémom a vyladil som to, rastú väčšina v poriadku a najkrajšia mi príde Rotala, tá rastie ako burina a rovnako Ceratopteris. Amánia nemá rada organické znečistenie a rastie podľa toho. Všimnite si alelopatiu rastlín na obrázku hore, konkrétne Proserpinaca palustris je v strede akváriá nádherná a prítomnosť Ludwigie jej nevadí, avšak keď je medzi Althernatherami vľavo tak má problémy a nie je vôbec dominantná, ale Ceratopteris s Alternathera funguje skvele.
Systém pridávania mikroprvkov podľa Jarden Sk:
Celý tento systém funguje na princípe nulového alebo takmer nulového železa vo vode počas svietenia a dosiahne sa použitím vhodného chelátu a hnojením večer. Pracujem s EDTA chelátmi, a používam aj Fe glukonát ale to až čítaj na konci tejto state. EDTA je lacná a pomerne rýchlo sa rozkladá jej väzba s kovom, stabilná je pri Ph 4-5, viaže ako Fe, tak aj iné kovy. Fe glukonát je ešte rýchlejšie rozložený ako EDTA+kov a dostupný pre rastliny a voľné Fe2+ a Fe3+ sa môže aj rýchlo viazať s inými prvkami napr. s fosfátmi, tvoriť hydroxidy a iné, ale aj väzby s DOC. Ak teda mám v akváriu Ph 6,8 je použitie EDTA pre mňa zatiaľ najlepšia cesta a stále skúšam, pretože ostatné cheláty už tvoria pevnejšie väzby a uvoľňuje sa z nich železo pomalšie a neviem odhadnúť pri kolísaní Ph koľko sa takto železa uvoľňuje. Týmto systémom ak mám prítomnosť ostatných kovov v EDTA je ich uvoľňovanie pravdepodobne podobné a Fe je vždy v hnojive najviac a ostatných kovov podstatne menej, výrobcov je mnoho a každý to má namiešané inak a používajú rôzne cheláty, tak môžete skúšať a hľadať to správne. Dlho som používal Tensococtail /používa EDTA a aj Fe DTPA/, no má veľa Cu a Mn, čo tiež môže byť problém v akváriu. Skúsil som aj hnojivo s glukonátom a DTPA chelátom.
Takže, večer hnojím mikro a ráno makroprvky tzn. rozdelené hnojenie. Robil som pokus s pridávaním mikroprvkov a nie je vôbec problém ak zabudnete prihnojiť mikroprvky, rastliny vydržia aj 5 dní bez nich, majú svoje zásoby a pri použití substrátov, alebo hnojiva v dne, to nie je tiež problém.
Ako to nastaviť? Prvé čo som urobil, vykonal som Záťažový test mikroprvkov, pridal som po výmene 4/5 vody dávku mikroprvkov, ktorú som zvyčajne hnojil večer a ráno meral voľné železo. U mňa to bolo 15ml, neskôr 20ml Ferropolu a skončil som pri 17ml tohoto hnojiva /doporučenie výrobcu je na týždeň = 50ml/400l alebo max. 100ml/400l/, kedy ráno bolo Fe 0mg/l. Počas tohoto testu treba vymeniť vodu 2 krát za týždeň 4/5 akvária alebo po každom meraní Fe, aby sa nenahromadili cheláty, inak sa spustí BBA. Skúšal som totiž pridávať 17ml Ferropolu každý deň a BBA sa po týždni objavila. Cieľom testu je stanoviť množstvo pridávaných mikroprvkov, kedy sa uvoľní Fe+ a nestihne sa spotrebovať alebo naviazať. Ak máte teda max. únosnú hranicu pridávania mikroprvkov, tak ju musíte podeliť 6, tak dostanete orientačne dávku na každý večer hnojenia, pretože siedmy deň meníte vodu. Teda 17ml/6= necelé 3ml Ferropolu je max. pre moje 450l akvárium na večer a takto hnojím denne a akonáhle nameriam voľné železo testom JBL tzn. aj 0,02mg/l vynechám dávku. Pri meraní Fe testom JBL, vždy porovnávam farbu meraného roztoku s farbou čistej vody na bielom podklade, tak viete presne, či je, alebo nie je Fe+ v akváriovej vode. Prihnojiť naraz dávku /v mojom prípade 17ml/ na týždeň som neskúšal, ale malo by to fungovať, veľmi záleží aj od svetla/intenzity a spektra/ -skúste…/Po 2 mesiacoch už hnojím 5-6ml večerne./ Rastlinám, ktorým tento spôsob nevyhovuje a potrebujú viac alebo výživu skôr v dne, doprajem vyhnojením dna tabletami, ale len tým ktoré nerastú, no a v mojom akva sú to len Blyxy a Hygrophila sp. Red a dám trochu aj pod Echinodorus, ten tiež radšej živiny v dne. Ak si pozriete doporučené minimálne hnojenie Ferropolom výrobcom, čo je 7ml/deň, hnojím menej ako polovicu tohoto množstva pri mojich systémoch od založenia akvária už asi mesiac od založenia. Tí, ktorí nechcete absolvovať záťažový test, môžete začať na tretine hnojiva doporučenej výrobcom a merať, ale veľkú výmenu vody pred začatím hnojenia by som doporučil, pretože vo vode už môže byť množstvo chelátu nerozpadnutého z predchádzajúceho hnojenia a to môže zkreslovať pridávanie ďalšieho hnojiva.
Urobil som aj ďalšie pozorovnia s iným hnojivom, ktoré obsahovalo Fe glukonát a DTPA chelát a EDTA chelát neobsahovalo a výsledok bol veľmi zaujímavý, hnojil som týmto hnojivom aj nadmieru doporučovanú výrobcom a dvojnásobné dávky ako s EDTA chelátom a pred svietením som mal vždy Fe 0mg/l. Znamená to, že spotreba železa rastlinami a baktériami je vyššia ako pri pomalšie sa rozkladajúcom cheláte FeEDTA a DTPA je buď v hnojive podstatne menej, alebo sa rozkladá dlhšie a týždenné výmeny vody ho z vody odstránia čiastočne aj z biofilmov pri údržbe, takže musím konštatovať, že použitie Fe glukonátu je pre tento môj spôsob hnojenia výhodnejší ak chcete mať pre rastliny viac železa a teda náročnejšie rastliny, ktoré ho potrebujú.
Moje rastliny rastú pomaly a strihanie je na konci týždňa skôr kozmetické, žiadne veľké strihanie a vyhadzovanie rastlinnej masy.
Prečo hnojiť takto? Pretože väzby železa a kovov sa prostredníctvom silného a hlavne UV svetla /svetla pod 520nm a teda aj modrého a fialového/ uvoľňujú a kovy tak môžu meniť pozície nielen v cheláte, ale aj tvoria nové väzby akonáhle sa Fe2+ alebo Fe3+ uvoľní. Čím viac máte takto voľných kovov v akváriu a čím viac je odpadu, tým viac sa viaže DOC+kov a tu už začína moja Teória otvárania a zatvárania biofilmov.
Teória otvárania a zatvárania biofilmov. Jarden Sk.
Na úvod citujem z uvedených článkov dole: “Spôsob vnútrobiofilmovej komunikácie sa označuje pojmom vnímanie množstva (quorum sensing, QS)”
a ďalší citát: “Medzi biofilmom a okolitým prostredím totiž dochádza neustále k výmene látok najrôznejšími procesmi adsorpcie a desorpcie rozpustených látok a koloidov, vychytávania iónov, adhézie, kohézie, mechanické zachytávanie nerozpustených látok. Polysacharidová matrica účinne zachytáva organický materiál, ktorý môže byť použitý pri absencii externých zdrojov a slúži tak ako rezerva pre biofilmové heterotrofy. Tieto zásoby umožňujú regulovať dostupnosť organických látok a udržiavať normálnu funkciu biofilmu. Okrem príjmu organických látok a živín sú biofilmy tiež miestom retencie a uloženia napr. ťažkých kovov a ďalších polutantov.”
Moja teória sa však opiera aj o tento vedecký fakt citujem: “Různé fyzikální faktory, jako je např.světlo, rychlost proudu nebo teplota vody, ovlivňují především strukturu, resp. tloušťku biofilmů. Ta má na jednu stranu dopad na rychlost difuze roztoků z okolní vody do biofilmů, a tudíž limituje rychlost příjmu látek a živin, na druhou stranu může být např. účinnou ochranou proti toxicitě těžkých kovů.”
Som presvedčený, že na základe týchto informácií, sú biofilmy v rámci vnútornej biofilmovej komunikácie, schopné regulovať príjem ťažkých kovov do biofilmu a to tak, že regulujú vstup vody a jej kvality do biofilmu konkrétne do vnútornej časti a povrchové zachytávanie ovplyvňujú tak, že vytvárajú hladkú alebo pórovitú štruktúru.
Čo sa deje v prípade EI systému hnojenia, maximálny rast rastlín s dostatkom živín, veľa CO2 a veľké a časté výmeny vody. Moja otázka je prečo veľké výmeny vody, keď majú rastliny dostatok živín a svetla a CO2? Odpoveďou a hlavnou príčinou je hromadenie živín a znižovanie organického znečistenia vo vode. Moja otázka: Ako je možné, že sa vytvára toľko odpadu v akváriu, že bez výmen vody systém skolabuje s množstvom rias?
Odpoveďou sú baktérie.
Systém pridávania mikroprvkov do akvária a hnojenie často na vysoké hodnoty železa v akváriu robí baktériám problém, zatvoria alebo výrazne obmedzia vstup znečistenej vody do vnútra biofilmu, pravdepodobne na úroveň zachovania funkcie biofilmu. Takto sa dostáva dovnútra iba obmedzené množstvo živín, kyslíku a vlastne fungujú iba na polovicu a možno aj tretinu svojich možností. Toto je podľa mňa hlavnou príčinou neúspechu EI s BBA.
Keď som začal hnojiť v mojom pokuse mikroprvkami v akváriu len večer a pred svietením bola nula Fe vo vode, asi po týždni takéhoto pravidelného pridávania mi začalo klesať Ph počas svietenia aj o 0,3. Baktérie sa akoby naučili, že voda je zaťažená len večer kovmi a cez deň, keď je veľa kyslíku a voda je bez kovov sa biofilmy otvorili viac, pre lepší príjem živín a odpadu. Iba tak je možné vysvetliť takýto pokles Ph, pretože rastliny rástli bez problémov.
Ak teda ládujeme veľké množstvá živín do akvária, zatvárame si dvere pre rozklad odpadu, pretože ak sú biofilmy neustále pod paľbou toxínov, ostanú zavreté a spomalia prevádzku – je to logické vyústenie EI metódy. Samozrejme môžeme takto fungovať ďalej, ale je to podmienené častou údržbou, ktorá nahrádza dostatočnú činnosť baktérií v akváriu.
Reakcia biofilmov na veľké množstvá toxínov musí byť promptná, pretože inak by zahynuli a skolaboval by systém. Dôkazom je príbeh Detritus Mulm na stránkach Barreport, kedy sa rýchlym predávkovaním mikroživinami v chelátoch /v dôsledku zlého nastavenia dávkovača hnojiva/, takmer zastavili procesy rozkladu, nielen nitrifikačné ale aj dekompozičné, pretože po kalamite – rýchlym predávkovaním mikroprvkami, rastliny nijak neutrpeli a ani ryby, ale stúpol mierne amoniak v akváriu. Ak by spomalili len nitrifikačné, už by bolo po rybách a ak by spomalili len dekompozičné, bol by amoniak ako vždy na nule, preto museli spomaliť obe skupiny-celý biofilm.
V chelátoch sú kovy bezpečné, iste, ale aj tie sa rozpadajú a sú nielen vo vode, ale aj zachytené na povrchoch biofilmov. A ako je to s chelátom kov+DOC, aj ten ostáva len na povrchu biofilmu? Zrejme áno, inak by bol zdrojom kovov tak ako každý ostatný chelát a tak sa chelát DOC+kov hromadí, pretože pre väčší príjem DOC baktériami je blokovaný naviazaným kovom.
Táto moja teória predpokladá, že keď sa živiny /mikroprvky/ nebudú nekoordinovane dodávať do vody, bude úspešnosť rozkladu odpadu vyššia. Potvrdil to aj môj pokus, kedy som po vyhladovaní rastlín od mikroprvkov, začal opäť ich pridávať ale len večer tak, aby počas svietenia bolo Fe 0 mg/l vo vode /meral som testom JBL/. Počas nasledujúcich dní, mi začalo Ph počas sýtenia klesať a produkcia CO2 baktériami sa zvýšila a musel som CO2 z fľaše uberať 2 krát aby som udržal Ph na 6,8. Rast rastlín sa nijak nezhoršil, skôr zlepšil, takže nedošlo k výraznému hromadeniu živín a teda aj CO2, a pokles Ph bol spôsobený väčšou produkciou CO2 z baktérií /biofilmov/.
Zaujímavý je aj môj prípad, kedy som po prerábke môjho akvária Golgota, urobil toto rastlinné akvárium so štrkovým dnom a všetky kamene Seiryu vyhádzal a nechal iba asi tretinu koberca Elatine hydropiper so štrkovým podkladom a ďalší štrk som dosypal po celom akváriu a vysadil rastliny. Osádka krevetiek a jeden Sekavec zostala pôvodná a filtre zabehnuté. Akvárium a bakteriálny systém mi po týždni s novými rastlinami asi 10-15cm vysokými, dokázal vyrobiť toľko CO2, že Ph mi stúplo z večera a 6,8 len na ranných 6,9-7. Chápete tú schopnosť baktérií v ich práci produkovať CO2 a bez rýb? Hladina sa dosť pohybuje jedným z mojich Eheim-ov ! Riasy som nemal žiadne po asi 10 dňoch od prerábky. Hnojil som od založenia podľa mojich systémov.
Rozrátal som 17ml na týždeň a hnojil necelé 3ml/400l vody denne, čo je smiešna dávka pre mnohých z vás, no dávkoval som takto 2 týždne, BBA sa netvorila a väčšina rastlín rástla bez problémov aj pri mojom silnom svetle, Rotala, Alternathera, Ludwigia,Ceratoptheris, nerástli len Blyxy a Hygrophila sp. Red a všetky ostatné rastliny vrátane kobercovej Elatine mali prírastky. V ďalšej fáze po asi 1,5 mesiaci od založenia nádrže som dal k rastlinám, ktoré nerastú dostatočne a teda Blyxy a Hygrophila sp. Red, Seachem tablety do dna/štrku/.
Rozpad chelátu EDTA+ kov bude zrejme tiež rýchly pri mojich hodnotách Ph sa mi ráno voľné železo objavilo až pri hodnote 18ml asi 0,05mg/l pri záťažovom teste. Keď som neskôr dávkoval iba necelé 3ml Ferropolu/400l denne, tak som veľmi nízke hodnoty ale predsa, meral po troch dňoch aj pri tomto dávkovaní, takže chelát drží pri malých dávkach asi 2 dni a uvoľňuje pomaly Fe. Pri meraní Fe JBL testom farebne rozlišujem meranú vzorku a vodovodnú vodu /neobsahuje železo/ na bielom podklade, aby som farebne odpozoroval elementárnu prítomnosť voľného železa, pretože podľa priloženého papiera je to skôr 0mg/l Fe, takže sa pohybujem na úrovni asi 0,02mg/l Fe samozrejme treba to brať s rezervou-nie je to laboratórne meranie, ale na zistenie prítomnosti železa mi stačí. Takže moje akvárium na obrázku k článku /to vyššie/ je hnojené týmto spôsobom a filtre sú pri týždennej údržbe podstatne čistejšie, hlavne na filtračnej vate je to pozorovateľné je oveľa čistejšia ako pri akváriu Golgotha predtým a pri identickej osádke živočíchov. GDA riasa sa mi tvorí, avšak nie je to žiadna katastrofa pri pohľade spredu na skle nie je vidieť. BBA len málo na starých listoch /okrajoch/ a štrku. Iné viditeľné riasy nemám! Rastliny z uvedených už rastú všetky, iba Hyrophila sp. Red to nedala.
Veľmi zaujímavé bolo, keď som aplikoval MCI metódu proti GDA riase, začal som podľa Christian Rubilar pridávať horčík/ MgSO4x7H2O 65gr rozpustených v 500ml vody/ po každej výmene 4/5 vody na konci týždňa som nalial vzhľadom na obsah Ca v mojej vode 70mg/l, prvý týždeň 60ml roztoku horčíka, po ďalšej výmene o týždeň 80ml a po ďalšej 100ml horčíka/MgSO4x7H2O/ a pri tejto dávke aj trochu K2SO4 inak hnojím len KNO3 ako zdroj draslíka. Fosforečnany sa podľa tejto metódy držia na minime, Christian používa silné svetlo a obsah železa vo vode do 0,1mg/l. Ja mám železo 0mg/l a fosfor je tiež takmer 0-0,1mg/l a žiadna GSA riasa alebo sinica a GDA sa tiež zlepšila-len slabý povlak. Tvrdosť vody sa samozrejme zvýšila a TDS druhý deň po výmene vody je 360.
Rastliny rastú bez zmien, no spotreba železa sa zvýšila po 2,5 mesiaci od založenia, už hnojím 5ml Ferropolu a ráno stále Fe 0mg/l a meranie robím každý deň /čo nie je samozrejme nutné/. Toto by určite Christiana zaujalo, pretože vzťah fosforu a železa bude veľmi dôležitý, podľa mňa sa pri nízkom fosfore spotrebováva železo viac – je dostupnejšie a horčík má určite vplyv na činnosť mikroorganizmov, ale to ešte musím preskúmať, no zistil som a citujem z odkazu dole: “Horčík urýchľuje mineralizáciu organických látok z odumretých organizmov a prispieva tak k samočistiacim procesom vody.” Na základe uvedeného a mojej skúsenosti, som spojil Christianovu metódu / https://www.aquaticplantcentral.com/threads/method-of-controlled-imbalances-discussion.62516/page-11#post-525561 / a postup pri eliminácii GDA riasy v mojom článku o GDA a vyššia prítomnosť horčíka vo vode je spojená s lepšou činnosťou baktérií.Toto Christian nevedel keď pracoval s pomerom Ca:Mg 1:4, iba zistil že zvyšovanie Mg funguje. Vysvetľuje to jeho úspešnosť s rozkladom odpadu a eliminácie GDA riasy. Toxicita horčíku sa nijako neprejavuje ak máte dostatok vápnika /u mňa na vstupe 70mg/l/ a krevetky sa množia ako o závod, majú zrejme veľkú spotrebu Mg pre tvorbu svojich schránok.
Systém hnojenia: Metóda troch núl – podľa Jarden Sk
Tento systém som vytvoril potom, ako som overil hnojenie mikroprvkami na Fe 0mg/l, ktoré ako vidíte funguje. Táto metóda nie je o nehnojení aby ste dosiahli nuly, ale práve o hnojení tak, aby ste dosahovali nuly v hodnotách vody na určitý čas.
Začal som podľa metódy MCI Christian Rubilar pridávať horčík a uberať fosfor proti GDA riase a vytvoril tak moju vlastnú metódu hnojenia – Metódu troch núl.
Podstatou tejto metódy hnojenia je dosiahnutie hnojením nulových hodnôt Fe, PO4 a NO3 na konci svetelnej periódy, výmena vody na konci týždňa podľa potreby a Ph 6,8-6,9.
Prišiel som na to, že tak ako dokážem prevádzkovať akvárium s Fe 0mg/l ráno a počas svietenia, dokážem prevádzkovať akvárium aj s 0 mg/l na konci svetelnej periódy s NO3 a PO4 bez toho, aby sa mi objavili riasy BGA a GSA alebo vláknité. Tento systém je založený aj práve na vzťahu fosforu a železa, ktoré sa pridávajú do vody tak, že sa vylučuje prítomnosť jedného pri pridávaní druhého. V praxi to vyzerá tak, že hnojíte NO3 a PO4 ráno alebo pred zapnutím svetiel tak, aby ste mali večer po zhasnutí svetiel a pridávaní už Fe /mikroprvkov/ vo vode PO4 0mg/l a NO3 0mg/l alebo skoro nulu. V tomto systéme sa tak nemôže významne Fe viazať s fosforečnanmi vo vode. Nespoliehajte sa na fosfor v substráte, treba hnojiť denne do vody aj keď fosfor zmizne v substráte, fosfor ako aj ostatné živiny potrebujú aj biofilmy na všetkých plochách akvária a filtrov, preto sa hnojí denne, ale dosahujeme takmer úplnú spotrebu a teda nulové hodnoty spomenutých živín vo vode na určitý čas. To, že vám na krátko zmiznú živiny z vody neznamená, že budú rastliny trpieť, robia rovnako ako biofilmy zásoby, muselo by to trvať podstatne dlhšie aby vyčerpali svoje zásoby. Všetko čo je v nadbytku sa rozkladá a zase skladá do zlúčenín, ktoré vôbec nemusia vyhovovať napr. živočíchom, preto tento môj systém.
Celý systém pracuje na dosiahnutí maximálnej činnosti baktérií a je veľmi ústretový rybám, nulové hodnoty dosiahnuté na pár hodín, nie sú problémom ani pre biofilmy a ani pre rastliny, pretože rastliny počas intenzívneho rastu /pri svietení/ majú NO3 a PO4 vo vode alebo dne a Fe a ostatné mikroprvky viažu do seba, biofilmy zachytávajú živiny a tvoria zásoby v EPM /extracelulárna polymérna matrica-hlienovitý povlak biofilmu/. Takto nemôžu strádať ani rastliny a ani baktérie a idú len na nutné množstvá. Tento systém funguje v high tech akváriu a odskúšal som ho na týchto akváriách. Jediné čo potrebujete na nastavenie, sú testy JBL Fe, SERA PO4 a NO3. Jedna náplň JBL Fe vydrží na merania aj viac ako mesiac a meral som každý deň, iba nesmie byť po záruke. Mikroprvky používam len EDTA momentálne spomenutý v článku JBL Ferropol alebo TC. Hnojením týmto spôsobom sa strieda prítomnosť niektorých živín vo vode a niektoré zostávajú prítomné stále ako Ca,Mg,K,S…
Ak je vo vode málo Ca, tak pridávanie Mg a K by malo byť tiež opatrné ak však máte Ca dostatok môžete pridávať Mg a K viac, zvyčajne hnojím Mg a K hneď po výmene vody naraz na celý týždeň zmení sa samozrejme aj Gh a Kh. Aby ste mali istotu, že sa nebudú tieto živiny hromadiť, robím na konci týždňa výmenu 4/5 vody.
Tento systém nemá určené žiadne hodnoty, tie si upravuje každé akvárium podľa svetla ktoré nie je limitované, iba musí vyhovovať rastlinám a výške nádrže, ide len o dosiahnutie núl alebo takmer nuly na niekoľko hodín počas dňa niektorých živín, ale hnojí sa denne podľa potreby. Dosiahnuť nulu pri NO3 ak máte zarybnené, nie je vôbec jednoduché, pretože rastliny spotrebúvajú prednostne amoniak a NO3 si premieňajú opäť na amoniak pri jeho nedostatku, no aj dokonca niektoré baktérie sú schopné premieňať spätne NO3 na amonium, takže mať v akváriu NO3 0mg/l, znamená že máte skoro nulu tzn. NO3 3-5mg/l, pretože amoniak sa v akváriu tvorí neustále a nitrifikácia funguje tiež. Podobne je to aj s fosforečnanmi, ak používate krmivo ktoré ich obsahuje viac, PO4 dole nepôjde, zmeňte krmivo, množstvo rýb alebo menej kŕmiť.
Ak vám NO3 v akváriu stúpa a neklesá, máte málo svetla, rastlín alebo prerybnené a musíte to riešiť. NO3 by malo v akváriu prirodzene klesať keď nehnojíte, aj keď máte vyššie hodnoty vo vstupnej vode.
Pridávanie CO2 je podľa môjho systému pridávania CO2 a funguje aj pri veľmi silnom svetle, no rast rastlín je spomalený. Ph 6,8 je dosiahnuteľné aj pri veľmi tvrdej vode a jej úpravou kyselinou.
Hnojivá používam zarobené v 500 ml fľašiach každé samostatne, KNO3,KH2PO4,K2SO4, MgSO4x7H2O a JBL Pro flora Ferropol alebo Tenso coctail /alebo iný EDTA chelát/ a aj glukonát pri silnom svetle, jeho väzba s Fe sa rozpadá veľmi rýchlo a železo aj rýchlo mizne počas noci v akváriu. Nesnažte sa dosahovať hodnoty železa pri hnojení Fe-glukonátom vo vode, určite ho bude veľa a objaví sa BBA riasa!
Môj systém filtrácie – Jardenova filtrácia:
Tento systém som už vysvetlil tu: https://jardenakvaristika.sk/jardenova-filtracia/- a čistím filtre oba každý týždeň, no zatiaľ sú podstatne menej znečistené ako keď som prevádzkoval akvárium s kameňmi Seiryu.
V tomto akváriu čistím oba filtre naraz 1/týždeň. Filtre majú oba 4 koše a predfilter.3 koše sú s pemzou a štvrtý na vrchu je s filtračnou vatou, no a v jednom ktorý prúdi na predné sklo je aj 500ml/400l Purigen. To je kompletná moja filtrácia v tomto akváriu. Preplachujem všetky koše prúdom vody každý týždeň a poriadne aj vatu a Purigen sa mení podľa potreby, no zanáša sa málo-nemení moc farbu.
Akvárium na obrázku dole, je ďalším podľa mojich systémov, iba je použitý japonský substrát v hrúbke asi 4-7 cm. Jediné čo som okrem substrátu zmenil je svetlo, pretože po založení som mal veľké problémy s rastom rastlín a až keď som vymenil RGB LED reflektory, ktoré sa rýchlo opotrebovali a rastlinám skôr škodili, za iné LED reflektory s iným spektrom, teplým svetlom okolo 4000K, ktoré sú aj pri 4x50W slabšie ako tie predtým a dokázala mi to aj Proserpinaca palustris, je veľmi slabá v raste pri tomto svetle. Tu už svietim bez prerušenia 7 hodín.
Takže pri problémoch už pri založení tejto nádrže z dôvodu výmeny svetelného zdroja, sa mi rozbehla BBA riasa na substráte a spodných listoch rastlín, mastná hladina a GDA trocha viac. Hnojil som 5ml mikroprvkov denne ako pri akváriu vyššie so štrkom a až keď som ešte ubral na 5ml večer raz za tri dni sa stav začal výrazne meniť k lepšiemu, výmenu vody 90% každé tri-štyri dni a hnojením ako popisujem v článku.
Dnes je stav ako vidíte na obrázku dole, BBA takmer nikde a väčšina rastlín rastie v poriadku ako vidíte aj Elatine hydropiper sa pomaly rozbieha, menej svetla na 60cm výšku akvária ju spomalilo. Výmenu vody už len na konci týždňa by som ani nemusel robiť, no aj tak ju robím. Žiadne iné viditeľné riasy.
Už som to písal v článku o BBA a Staghorn, vo filtri po vybratí všetkých médií, som odmeral vodu /odpadový kal/, filtre čistím každý týždeň a opäť testom JBL Fe som nameral pri nulovej hodnote Fe vody v akváriu a pri hnojení mikroprvkami 5ml raz za 3 dni, Fe 0,02-0,05mg/l voľné železo. Tak súhlasíte so mnou, že biofilmy si robia zásoby rovnako ako rastliny? Ja som o tom presvedčený a aj toto meranie je môj dôkaz a môžete si ho spraviť aj sami, vo svojich nádržiach a filtroch.
Svoje skúsenosti s týmto systémom, píšte kľudne do komentárov pod článkom, okopírujte zloženie môjho akvária alebo skúšajte aj iné druhy rastlín.
Na Barreport som zablokovaný a nemôžem sa k mojim teóriám a pokusom viac vyjadriť aj vďaka jednému pražskému akvaristickému predajcovi. Vymazali mi dôkazné, doložené fotografie k mojim online pokusom môjho akvária Golgotha a aj môj príspevok o CO2 a jeho priamou spotrebou. Napísal som im, že akvaristike nerozumejú /to predsa my všetci, nie? / a všetky problémy riešia univerzálne s pridaním CO2 a živín s nejasným výsledkom, ponúkol som im spoluprácu a dostalo sa mi viac arogancie voči mojim pokusom ako pomoci. Barreport: “You have been banned for the following reason: insulting the community.”
Aj toto je akvaristika priatelia, jej odvrátená tvár…
20.8.2023 Jarden Sk
Doporučená a použitá literatúra:
D.L.Walstad Ekológia rastlinného akvária
Martin Rulík, Veronika Holá Mikrobiální biofilmy 1 https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/mikrobialni-biofilmy-1-vsudypritomny-a-pritom-malo.pdf
Martin Rulík Mikrobiální biofilmy 2 https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/mikrobialni-biofilmy-2-vodni-prostredi.pdf
https://uniba.sk/fileadmin/prif/envi/kpe/environ_mikrobiologia/05.pdf
http://pitnavoda.enviroportal.sk/ukazovatele-kvality-pitnej-vody.html