OCOT v akváriu.
V 2020 som bol vyzvaný niektorými členmi rybicky.net, na dôkaz o použití octu v akváriu a odmietnutý značnou časťou redakčnej rady Rybičiek s mojim tvrdením, že ocot je použiteľný na okyslenie vody v akváriu bez zmien na rybách, rastlinách a živočíchoch. Tento test som urobil v tom období.
Test potrvá mesiac a začínam dnešným dňom a teda 13.9.2020:
Objem môjho akvária je 450l.
Tvrdosť vodovodnej vody podľa vodární je 14,6, Ca-70mg/l, Mg-20mg/l.
PH v akváriu keďže mi došla včera fľaša CO2 je pred pokusom 7,2.
Ph vodovodnej vody odmerané mojou ph sondou je 7,5.
Keďže vodu do akva prečerpávam cez 50l bandasku, upravujem ph tejto vody na ph v akváriu H2SO4 a vzhľadom na pokus, som dnes použil obyčajný ocot 8 percentný.
Vodu v bandaske som okyselil pridaním octu 10ml/50l. Ocot reaguje docela pohotovo Ph kleslo na 7,1 ale po výmene cca 170 l vody sa ph v akva ustálilo na rovných 7-posledných 20l som už ocot nepridal. Ešte to trošku kleslo.Teplota v akva 26,4st.C.
Zákal nepozorujem žiadny, ryby bez známok podráždenia, krevetky a aj bornejky bez známok zmeny správania a dokonca aj sekavec sa neobjavil, tak ako vždy pri výmene vody-je v pohode. Údržba prebehla ako každý týždeň s odkalením a vyčistením jedného z filtrov/vata, predfilter a preplach Pemzy/.CO2 už funguje zase z fľaše a Ph počas dňa/svietenia/ sa drží okolo 6,8. Pokračovanie pokusu bude budúcu nedeľu, pri ďalšej výmene vody…
Dnes 20.9.2020
Počas celého týždňa som nezaznamenal žiadne významné zmeny na rybách, rastlinách a krevetkách.
Ph v akva pred výmenou vody je 7,1.Vodu v bandaske som upravil opäť octom 9ml/50l vody a prečerpal do akva postupne asi 175l a z toho posledných 25l som octom neupravil a hodnota Ph v akva sa ustálila opäť na 7.
Všetko je ako minule bez problému, žiadne zmeny, zákal, či nezvyčajné reakcie. Pokračovanie opäť o týždeň…
Dnes 27.9.2020
Podobne ako minule, všetko počas uplynulého týždňa bez zmeny.
Ph v akva pred výmenou vody 7. Do prilievanej vody som dal ocot 9ml/50l a Ph som tentokrát trafil presne a ustálilo sa po výmene vody v akva na hodnote 7.Teplota v akva 25st. Vymenených asi 170l a posledných 20l bez octu.Žiadne zmeny po výmene vody som nepozoroval. Výrazne som zostrihal Rotalu už bola strašne rozrastená a Staurogyne na koreni a Hygrophilu. Ďalšie a posledné info bude zase o týždeň.
Dnes 4.10.2020
Všetko je po starom ako predošlý týždeň, nič zaujímavé, žiadne významné zmeny. Pridávanú vodu som opäť nariedil octom výmena cca 190l. Teplota 26,5 a Ph v akva 6,8.Toto je posledný týždeň testu, budúci týždeň-zhrnutie výsledkov-záver.
11.10.2020-ZÁVER testu
Počas celého mesiaca a pridávania octu do vody na okyslenie pridávanej vody som nezaznamenal významné zmeny na rybách, rastlinách a krevetkách či ostatných živočíchoch v akváriu, dokonca aj pijavice čo mám v dne žijú ďalej. Konštatujem, že pridávanie octu do prilievanej vody je bezproblémové minimálne pre ryby, rastliny a živočíchy čo mám v akva, robil som už niečo podobné pred asi 10-14 rokmi a s rovnakým výsledkom aj pri terčovcoch a mrenkách siamských, iba som bol zvedavý, ako zareagujú krevetky -vtedy som ich nemal-takže bez problémov.
Test neskúmal pridávanie octu do akva na okyslenie priebežne počas celého týždňa, len na vyrovnanie Ph pri pridávaní novej vody do akva pri výmene!! Ocot plánujem používať aj ďalej a skúšať aj s H2SO4 a peroxidom -možno o pol roka to tu aktualizujem…
Týmto pozdravujem člena redakčnej rady Rybičiek a jeho stúpencov, ktorí vehementne tvrdili opak. “Maňana akvaristiky je v objavovaní a nie opakovaní dogiem.” Jarden Sk
Dnes 23.3.2021 aktualizujem stav po cca 5,5 mesiacoch od ukončenia testu. Pri každej výmene som aplikoval ocot do pridávanej vody ako v mojom teste a s rovnakým výsledkom ako počas testu, žiadne významné zmeny počas celej doby som nezaznamenal, použil som občas aj peroxid alebo H2SO4 no opäť nič. Ak by to niekto chcel skúšať, treba si poriadne prečítať článok a hlavne údaj o vstupnej vode, pretože pri mäkšej alebo tvrdšej bude treba menšie či väčšie množstvo octu na zmenu ph/50l pridávanej vody, ďalším dôležitým faktom je, že ocot som pridával do vody z vodovodu iba počas nedeľnej údržby na požadované parametre a nie počas celého týždňa na úpravu Ph-tento fakt som neskúšal, to je už zase pre niekoho iného, kto má záujem pokračovať v pokusoch.
Použitie organických kyselín v akváriu sa zvyčajne neodporúča, avšak môj pokus dokazuje opak a dokonca aj niektoré výrobky na zníženie Ph/Kh však napr. kyselinu vínnu používajú. Problém pri použití octu alebo octanu vápenatého popisuje Tom Barr v súvislosti s obsahom prírodného uhlíku v octe /kys.octovej/, kedy sa zintenzívni činnosť baktérii, ktoré môžu vyvolať svojou činnosťou nedostatok kyslíku v nádrži a ryby sa dusia. Preto je dôležité pri použití a pridávaní octu do vody počítať s týmto vážnym problémom a zabezpečiť vzduchovanie nádrže alebo intenzívne čerenie hladiny, alebo pridávať ocot v menších dávkach s väčším časovým odstupom. Mne sa pri pridávaní octu do vody pri výmene však nič podobné nestalo, je to však možné a pravdepodobné pri častejšom pridávaní a v nádržiach so slabou cirkuláciou vody a čerením hladiny.
11.10.2020 Jarden Sk
Užitočné a použité články a diskusie:
https://classicalaquascaping.wordpress.com/category/fertilization/
https://chem.libretexts.org/Ancillary_Materials/Exemplars_and_Case_Studies/Exemplars/Environmental_and_Green_chemistry/Methods_of_Water_Treatment_in_Aquariums
https://www.sapling.com/5421819/can-vinegar-used-fish-aquarium
https://www.plantedtank.net/threads/white-vinegar-as-a-co2-source.966273/
http://reefkeeping.com/issues/2005-03/rhf/index.php
3 Komentáre